Nyheter

Fant penger i Notodden

Politikerne i Notodden vil ta et ekstraordinært utbytte fra Notodden Energi for å redde flyplass, idrettslag og en lærerstilling.

Publisert Sist oppdatert

Rådmannens forslag om innsparinger på 29 millioner kroner ble i formannskapet sist uke redusert til 24 millioner. En bred koalisjon bestående av Ap, Høyre, Sp og KrF vedtok at kommunen skal ta et ekstraordinært utbytte fra energiselskapet, ved å konvertere et lån på 20 millioner. Det blir trolig vedtatt i kommunestyret 10. desember.

Slik blir Notodden kvitt underskuddene kommunen sleper med seg fra de to siste årene og unngår noen av de mest upopulære kuttene i rådmannens budsjettforslag, som ble omtalt i Kommunal Rapport sist uke.

Samtidig mister kommunen renteinntekter og svekker energiselskapet, som har fått egenkapitalen halvert de siste årene.

Rådmann Magnus Mathisen er kritisk.

– Vi bruker engangspenger til å opprettholde driften på et høyere nivå enn vi har inntekter til. Jeg frykter at det må tas nye kutt neste år, sier han til Kommunal Rapport.

Politikerne vil fortsatt gi litt støtte til den lokale flyplassen, i håp om at den overlever. Idrettslagene og kulturskolen skal fortsatt få penger, og antall lærerårsverk kuttes med tre i stedet for fire, slik rådmannen hadde foreslått.

Omgjøring av 54 sykehjemsplasser til omsorgsboliger ble utsatt. Dette skal utredes noen måneder til.

– Hensikten er å redusere omfanget. Men ved å utsette saken, mister vi helårseffekten og må kanskje gjøre om like mange plasser likevel, sier rådmann Mathisen.

Formannskapet hadde ingen innvendinger mot at rådmannen vil reforhandle lokale avtaler for å fjerne de ansattes betalte spisepause og funksjonstillegg for lærere. Eiendomsskatten ble også økt til maks sats.

Powered by Labrador CMS