Nyheter

Europa rundt med Terra

Bremanger-ordfører Kåre Olav Svarstad (Ap) reiste på tur med Terra i sju år uten å avlegge rapport. Manglende rapportering øker mistanken om smøring, advarer korrupsjonseksperter.

Revisjonsrapporten fra Bremanger, som ble lagt fram sist uke, viser at kommunen har deltatt på sju turer i Terra-regi fra 2001 til 2006. Ordføreren var med på seks reiser. I tillegg deltok rådmann og økonomisjef.

Ifølge revisjonen er det ikke lagt fram noen dokumentasjon på hva som var av faglig program. Ingen av turdeltakerne har rapportert videre til politikere eller andre hva som skjedde på turene.

- Ansvar for å si nei

Generalsekretær Jan Borgen i Transparency International Norge kjenner ikke Bremanger-saken spesielt, men er på generelt grunnlag svært kritisk til kommuner som blir med på turer betalt av leverandører.

- Når du er med på en reise der leverandøren betaler nesten alt og det ikke er noe faglig innhold, da er det smøring. Av prinsipp er jeg skeptisk til at ordførere og andre overhodet er med på slike utenlandsturer. Kommunene har et ansvar for å takke nei, selv om det står noen på den andre siden og prøver å lokke dem med.

Kommunerevisjonen stiller spørsmål i sin rapport om det kan ha vært noe faglig program på Terra-turene, ettersom ingen har dokumentert at kommunens egne investeringer var noe tema. Borgen mener de som har vært med på reisene snarest må dokumentere hva som foregikk.

- De må være de første til å legge på bordet absolutt alle fakta, forklare hva som ble brukt når og dokumentere det faglige programmet. Hvis de selv ikke tar initiativ til å legge fram dokumentasjon, vil de straks bli mistenkt for ting de ikke nødvendigvis har gjort. Skattebetalerne har krav på å få vite hvor pengene har gått. Folk vil mistenke smøring hvis ikke kommunen er åpen og gir et godt bilde av innholdet.

Må betale selv

Borgen mener ikke at Kommune-Norge skal si nei til alle turer. Men kommunen må selv betale det aller meste av det turen koster.

- Å betale halvparten selv, er altfor lite. Du må dokumentere en armlengdes avstand mellom deg selv og leverandøren. Ikke gjør noe du tror kan skape oppsikt i mediene. Kan du forsvare at tre personer i toppledelsen er med på en slik tur, spør Borgen.

Smøring eller korrupsjon?

Det er all grunn til å stille kritiske spørsmål ved reisevirksomheten til kommunetoppene i Bremanger. Den aktualiserer spørsmålet om korrupsjon, mener Torstein Hjellum, førsteamanuensis ved Universitetet i Bergen og forfatter av boka «Politisk korrupsjon som demokratisk problem», som ble utgitt i fjor.

- Kommunetoppene i Bremanger har drevet en omfattende reisevirksomhet. Det er uklart hvor mye kommunen har betalt for dette, og hvor mye som er betalt av Terra. Det er heller ikke kjent om for eksempel konene har vært med. Men omfanget er så stort, at det er grunn til å spørre om dette er bagatellmessig smøring, som ikke er straffbart, eller politisk korrupsjon, mener Hjellum.

At kommunen har manglet etiske retningslinjer, legger han derimot liten vekt på.

- Straffeloven gjelder overalt. Et internt, etisk reglement er mest egnet til å ruste seg opp i forhold til gjeldende lovverk. Straffelovens nye korrupsjonsbestemmelser gjelder fra 2003, og reisevirksomheten til kommunelederne i Bremanger har pågått helt fra 2001 til 2006, påpeker Hjellum.

- Stort utbytte

Ordfører Kåre Olav Svarstad (Ap) avviser at turene ikke har vært nyttige.

- Det er mye billigere å legge seminar til utlandet. Jeg som ordfører har hatt stort utbytte av turene. Da vi var i Alta tok jeg kontakt med kommunen der og så hvordan de driver naturbasert turisme. Det er lærdom jeg har tatt med meg hjem, sier han.

Skrevet av: Ole P. Pedersen

Powered by Labrador CMS