Nyheter

Bruker papirinntekt til å dekke Terra-tap

Haugesund kommune prøvde å se helt bort fra premieavviket i budsjettene. Så kom Terra-saken.

Publisert Sist oppdatert

I 2006 vedtok kommunestyret i Haugesund etter innstilling fra rådmannen at kommunen skulle unngå å bruke premieavviket i driften. En eventuell ekstrainntekt derfra skulle settes i eget disposisjonsfond, som skulle brukes senere år hvis premieavviket ble minus.

Men da Terra-saken ble avslørt, måtte kommunen følge de såkalte strykningsbestemmelsene i kommuneloven for å få regnskapet til å gå opp. Det er ulovlig å sette av penger til disposisjonsfond hvis det samtidig er minus på bunnlinja – såkalt merforbruk.

Dermed kom Haugesund i den situasjonen at kommunen måtte bruke kunstige inntekter til å redusere noe av tapet på Terra-investeringene.

– Premieavviket er med på å pynte på regnskapet. Systemet er håpløst, sier økonomisjef Jo Inge Hagland.

Når Haugesund er ferdig med Terra-tapet, vil han igjen vise til vedtaket for fire år siden og be politikerne igjen holde disse pengene helt separat fra driften.

Powered by Labrador CMS