Nyheter

Ber kommunene skynde seg

Ketil Lyng i Byggenæringens Landsforening (BNL) mener kommunene er for treige med å bruke tiltakspakken. Det er KS-leder Halvdan Skard uenig i.

I januar fikk kommunene 4 milliarder kroner til vedlikehold og renovering for å bidra til å unngå unødig arbeidsledighet, blant annet i bygg- og anleggsnæringen.

Før jul fikk derfor kommunene signaler om at det ville komme penger til tiltak, men de har reagert for seint, mener administrerende direktør Ketil Lyng i Byggenæringens Landsforening (BNL). I dag møtte han kommunalminister Magnhild Meltveit Kleppa (Sp). Sammen med KS informerte han om resultatene av regjeringens krisepakke så langt.

- Vi ser ikke noe særlig effekt av krisepakken ennå. Det synes jeg er skuffende. Vi har respekt for at kommunene trenger tid til saksbehandling, men vi synes de kunne vært mer forutseende og hatt flere prosjekter klare, sier Lyng til Kommunal Rapport.

Tror ledigheten vil øke

Han er særlig bekymret fordi han tror krisen vil vedvare utover i 2010.

- Regjeringen har selv sagt at den vil komme med nye pakker dersom det blir nødvendig. Men hvis ikke offentlige byggherrer planlegger nye prosjekter som kan settes i gang raskt, vil regjeringen stå uten handlingsrom, mener Lyng.

Det var Kleppa selv som hadde kalt inn til møtet.

- Informasjonen jeg har fått tyder på at det vil bli oppdrag å hente i kommunene framover. Selv om BNL er bekymret for at ledigheten kan bli høyere, må vi ikke bidra til å kvele den optimismen og framtidstroen som finnes der ute nå, sa statsråden.

Etterlyser rapportering

Lyng mener regjeringen burde stilt krav til en viss form for rapportering fra kommunene. På den måten ville det blitt lettere å holde oversikt over hvor langt de er kommet i prosessen med å ta i bruk tiltakspengene, mener han. Nå finnes det ingen slik oversikt.

KS-leder Halvdan Skard er ikke enig i at kommunene er for seine med å komme i gang.

- Vi gikk ut i god tid før jul og ba kommunene forberede seg på at det ville komme en krisepakke. Stortinget la fram pakken i januar og en anbudsprosess tar tid. Den korteste tiden den kan gjøres på er 35 dager. BNL er enig med oss i at det er viktig at dette blir gjort på en riktig måte, sier han.

Skard mener derfor det er for tidlig å si noe om effektene av krisepakken.

- Det vi kan si er at vi vet at mange kommuner har fattet vedtak på hvordan de skal bruke krisepengene, forteller han.

Skrevet av: Eli Kristine Korsmo

Powered by Labrador CMS