Nyheter
Sametingspresidenten opplever hets og trusler etter Fosen-saken
Etter Fosen-demonstrasjonene i Oslo har flere samer blitt utsatt for hets. Sametingspresidenten har videresendt det hun sier er truende meldinger til politiet.
Sametingspresident Silje Karine Muotka skriver pĂĽ sin Facebook-side at hun de siste dagene har observert mye grov hets og trusler mot Fosen-aksjonistene i sosiale medier, melder NRK.
Videre sier Muotka at hun har lest mange ubehagelige beskrivelser og omtaler om seg selv som blant annet gĂĽr pĂĽ utseendet. Hun sier at hun har mottatt truende e-poster som hun har videresendt til politiet.
â Dette er ikke akseptabelt, og jeg vil be alle som er engasjerte, om ĂĽ huske pĂĽ ĂĽ holde seg til sak, og ikke drive personrettet hets, skriver Muotka pĂĽ Facebook.
Flere unge aktivister har ogsĂĽ mottatt hets pĂĽ nett.
â En av mine venner hadde Tiktok-live og der skrev folk drapstrusler mot samer. Man blir redd for ĂĽ møte slike folk pĂĽ gata i Oslo, sier KĂĄtjĂĄ RĂĄvdnĂĄ Broch Einebakken som deltok pĂĽ demonstrasjonene, til NRK.
Sametingsrepresentant Runar Myrnes Balto etterlyser nasjonal handlingsplan mot samehets.
Sannhets- og forsoningskommisjonen har i oppgave ĂĽ finne ut hvilke konsekvenser fornorskingen har hatt pĂĽ det samiske samfunnet, og mener hets mot samer er ĂŠn av konsekvensene.
â Det er en uting i vĂĽrt demokrati, at ytringer møtes med hat og hets. Det er noe flere møter, men flere som har stĂĽtt i front i Fosen-saken møter det nĂĽ, sier kommisjonens leder Dagfinn HøybrĂĽten.
(ŠNTB)