Nyheter
Fylkesmennene registrerer mer bruk av tvang
Fylkesmennene registrer et økende antall tilfeller med bruk av tvang overfor utviklingshemmede, går det fram av en rapport fra Helsetilsynet.
Antallet tvangsvedtak og antallet utviklingshemmede omfattet av slike tiltak har økt de senere årene. Veksten har aldri vært større enn fra 2006 til 2007, heter det i rapporten.
Antallet vedtak om bruk av tvang omfattet i 2007 679 personer mot 178 personer i 2000.
Samtidig blir det pekt på at datagrunnlaget er svakt, og at annen forskning har kommet fram til motsatt resultat. Det er heller ikke nødvendigvis slik at de tvangsvedtakene som blir registrert hos fylkesmannen faktisk blir satt ut i livet. For å skaffe mer kunnskap om dette kreves det nye undersøkelser, mener Helsetilsynet.
Fylkesmennene registrerer meldinger om skadehindrende tiltak og overprøver vedtak om tvang overfor utviklingshemmede. Helsetilsynets rapport bygger på fylkesmennenes tall fra årene 2000 til 2007. (NTB)