Nyheter

Friske ansatte skal gi kvalitet

Det høyt profilerte kvalitetskommuneprosjektet handler først og fremst om å få friske og fornøyde ansatte.

Publisert Sist oppdatert

- Tilfredse og fornøyde medarbeidere er nøkkelen til kvalitet i kommunesektoren, sa statssekretær Dag-Henrik Sandbakken (Sp) på startkonferansen for kvalitetskommuneprosjektet mandag.

Prosjektet er forseglet med underskifter fra regjering, arbeidstakerorganisasjoner og KS, og regjeringen har lagt 20 millioner kroner på bordet.

Prosjektet er delt i to. Den første skal handle om sykefraværet, som igjen stiger i kommunesektoren. 12 kommuner skal være med i et forsøk på å få ned sykefraværet. Andre del handler om sannhetens øyeblikk - når den ansatte møte brukeren og hvordan brukeren opplever tjenesten. Rundt 100 kommuner kan være med på dette utviklingsprosjektet.

Men først forventer regjeringen resultater i kampen mot sykefraværet. Forsøkskommunene, eller innsatskommunene som de blir kalt i dette prosjektet, skal både bruke gamle knep og finne opp nye, ifølge Sandbakken. Blant kommunene som er valgt ut, har to lave fraværstall og ti høye - i et spenn fra 6,7 prosent i Mandal til 12,3 i Nesodden.

At det er mye å spare på å få ned sykefraværet, er sikkert. Ved et helt års sykefravær må kommunen betale 26 prosent av en lønn på 300.000 kroner og 37 prosent av en årslønn på 450.000 kroner.

Nærvær er kvalitet

- Jeg synes det er merkelig at sykefraværet øker, sier direktør Gudrun Haabeth Grindaker i KS.

Det store arbeidet med inkluderende arbeidsliv, samt med kommuneøkonomien, skulle tilsi noe annet. Men dette viser samtidig at arbeidet ikke bare kan være prosjektorientert.

- Sykefraværet må ha fokus hele tiden, sier Grindaker, og får medhold hos KS-direktør Olav Ulleren.

Også han er ekstremt opptatt av å få ned sykefraværet.

- Dette er ikke første gangen kommunesektoren har sykefraværsprosjekter. Hva får dere til å tro at dere skal lykkes denne gangen?

- Vi bare må få det til. Vi har mye kunnskap om hva som virker. Nå gjelder det bare å få det til å virke samtidig, sier de to.

Powered by Labrador CMS