Nyheter

Aksjon mot sexsalg gjør prostituerte husløse

Prosenteret i Oslo hevder at kvinner kastes på gata som følge av politiets innsats for å knuse sexkjøp-markedet.

Publisert Sist oppdatert

Flere kvinner som driver salg av sex fra egne leiligheter, blir ifølge Prosenteret kastet på gata fordi politiet har truet huseieren med halliktiltale.

- En kvinne ble kastet ut fra en leilighet der hun hadde bodd i ti år. Det var hjemmet hennes. Det er urettferdig. Kvinnen har ikke gjort noe kriminelt, sier Prosenterets leder Liv Jessen til NRK.

Da forbudet mot sexkjøp ble vedtatt i fjor, lovte politikerne at det ikke skulle ramme de prostituerte. Tvert om, det var kundene som skulle tas - mens jentene skulle beskyttes mot halliker, menneskehandel og sexkunder.

Politioverbetjent Øyvind Nordgaren sier det ikke er mulig å unngå at de prostituerte blir rammet av den nye loven.

- Jeg kan ikke ta inn over meg alle detaljene rundt effektene av denne loven. Så ærlig må jeg bare være, sier han til NRK.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS