Nyheter

Telemark fylkeskommune saksøker staten

Staten blir saksøkt for å ikke ta miljøansvar for deponiet av radioaktivt avfall fra nedlagte Søve Gruver i Nome kommune i Telemark.

Publisert Sist oppdatert

Også de rødgrønne partiene i Telemark stiller seg bak søksmålet, melder Dagens Næringsliv.

Det radioaktive avfallet stammer fra statens gruvedrift i Søve Gruver fra 1951 til 1956. Telemark fylkeskommune kjøpte de nedlagte gruvene i 1970. Da skal ikke rapportene fra Statens strålevern om radioaktivt forurensing blitt nevnt.

I 2008 besluttet Nærings- og handelsdepartementet at staten likevel ikke har ansvar for oppryddingen. Telemark vil ha departementets beslutning om at staten ikke har ansvar for oppryddingen og sikringen av det radioaktive avfallet, kjent ugyldig.

Statssekretær Øyvind Slåke sier til Dagens Næringsliv at departementet ikke ønsker å kommentere de juridiske forholdene i saken siden Telemark fylkeskommune har tatt ut stevning mot staten.

Powered by Labrador CMS