Nyheter

Reiselivsredaktør: Ta vare på unik natur

– Politikerne må være gale som vil bygge en kraftlinje gjennom Hardanger, sier Keith Bellows, sjefredaktør i magasinet National Geographic Traveller.

Publisert Sist oppdatert

Bellows er i Norge for å delta på en konferanse, og for å se de norske fjordene vinterstid.

Da han deltok på konferansen om muligheten for turistutvikling i Hordaland tirsdag, oppfordret Bellows politikerne i Norge til å ta vare på det unike, ikke forsøke å kopiere andre.

– Unikt produkt

– Turister kommer ikke til Norge for å ligge på standen. Dere har et unikt produkt i norsk natur og de norske fjordene. Dere må ta vare på det dere har for framtidige generasjoner, oppfordret reiselivsredaktøren på konferansen, som ble arrangert av Hordaland fylkeskommune. Deltakere var ordførere, fylkespolitikere og stortingsrepresentanter fra Hordaland.

Bellows kom ikke inn på kraftlinjen gjennom Hardanger i foredraget, men på spørsmål bekrefter han at han kjenner til planene og sier han ser på det som galskap.

– Det er lett for politikerne å vedta noe slikt, de skal bare sitte i noen år. Men de må tenke 40-50 år fram i tid, sier redaktøren.

Ikke masseturisme

Det anerkjente reiselivsmagasinet National Geographic Traveller har flere ganger kåret de norske fjordene til verdens fremste reisemål.

Sjefredaktør Bellows sier at turisme er verdens største økonomi i dag, og den vokser raskest. Han er overrasket over at myndighetene ofte legger lite vekt på å legge til rette for turisme i forhold til andre næringer.

Han frykter for at enkelte populære turistmål er i ferd med bli ødelagt av for mye turisme. Et eksempel er tempelet i Angkor Vat i Kambodsja, som slites ned av masseturisme. Han frykter ikke for det samme i Norge:

– Norge er ikke en destinasjon for masseturismen, heldigvis. Dere får turister som kommer for å se og oppleve. De setter pris på naturen og det unike. Det er ingen stor gruppe, men det er en viktig gruppe, sier Bellows.

Viktig i Norge

Også i Norge og ikke minst på Vestlandet er turismen viktig for inntekt og sysselsetting, framholder direktør Kristian Jørgensen i Fjord Norge AS. Fjord Norge driver markedsføring av Vestlandet og Norge for å trekke flere turister til landet. De fire vestlandsfylkene samarbeider om Fjord Norge.

På konferansen i Bergen tirsdag, la Jørgensen fram undersøkelser som bekrefter at norsk natur står øverst på listen over hva turistene ønsker oppleve i Norge. Han viste også til at turismen på Vestlandet står for 20.000 arbeidsplasser direkte i hotell og restaurantnæringen. Tar en med andre yrkesgrupper, kommer en opp i 65.000 arbeidsplasser som er avhengige av turistnæringen. Svært mange av de som jobber i reiselivet er kvinner, og mange arbeidsplasser finner vi i distriktene.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS