Nyheter

Oppgjør i Stortinget om fornybar energi

Anført av Kristelig Folkeparti og Venstre gikk opposisjonen i Stortinget til stormløp mot regjeringens satsing på fornybar energi i den muntlige spørretimen onsdag.

Publisert Sist oppdatert

Olje- og energiminister Terje Riis-Johansens (Sp) forsvarte seg med at denne regjeringen har klart å øke produksjonen av fornybar energi sammenlignet med det Bondeviks andre regjering klarte å få til. Argumentet falt på stengrunn.

Spørsmålet ble tatt opp av Henriette Hjemdal (KrF) som tok utgangspunkt i uttalelser fra administrerende direktør Nils Kristian Nakstad i Enova til TV 2 sist mandag om at det ikke ligger penger inne til vindkraft i Norge etter 2010.

- Så vidt meg bekjent har det knapt blitt bygd en eneste vindmølle under denne regjeringen, og målsettingen om 3 TWh ny vindkraft innen 2010 er avblåst og utsatt, sa Hjemdal.

EUs fornybardirektiv

Riis-Johansen mente det ville være ganske spesielt å sette nye målsettinger for vind akkurat nå fordi man er midt inne i en debatt om hvordan tilpasningen til EUs fornybardirektiv skal gjennomføres.

Hjemdal argumenterte med at det blir for lettvint å gjemme seg bak direktivet når Enova opplever at bransjen har vært gjenstand for uforutsigbare rammebetingelser

- Mer enn før

Statsråden viste flere ganger til at denne regjeringen har sørget for at produksjonen av fornybar energi nesten er blitt fordoblet sammenlignet med hva den forrige regjeringen klarte å få til.

- Det er relativt spesielt å høre at denne regjeringen ikke gjør noe når referansepunktet er halvparten. Resultatene teller. Derfor er jeg litt overrasket over det høye lydnivået i debatten. Det tjener ikke norsk politisk debatt å ha så tilfeldig omgang med fakta, sa han.

Venstres leder Lars Sponheim beskyldte Riis-Johansen for å argumentere «ynkelig» og «frekt».

- Siden den forrige regjeringen har skatteinntektene økt med 250 milliarder kroner. Det skulle bare mangle om man ikke bruker mer penger. Dessuten har den teknologiske utviklingen skapt helt andre rammebetingelser. Man må ikke sammenligne med historiebøkene, sa Sponheim.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS