Nyheter

Mangel på miljøkompetanse gir flere konflikter

Kommuner uten miljøkompetanse har et mer liberalt forhold til hyttebygging på fjellet og i strandsonen. Konfliktnivået mellom kommune og stat er også høyere.

90 prosent av kommunene har ikke egen miljøansvarlig. Det får konsekvenser for det biologiske mangfoldet. Men hyttebyggerne kan gni seg i hendene i møte med liberale kommuner uten miljøkompetanse, sier Lise Risstad.

Hun har skrevet masteroppgave ved Universitetet for miljø- og biovitenskap og kartlagt situasjonen i 185 kommuner.

Det begynner å bli et voldsomt spenn i miljøoppgavene kommunene har ansvaret for, påpeker Risstad. Det i seg selv er et argument for at kommunene trenger miljøkompetanse. Men det er ikke nødvendigvis slik at den miljøansvarlige i kommunen må sitte med all kompetansen. Den viktigste jobben for en miljøansvarlig er å koordinere og sørge for å følge opp miljøaspektet i saker fra alle kommunens avdelinger, mener hun.

Mer lydhøre

Konfliktnivået mellom stat og kommune er lavere i kommuner med miljøkompetanse enn i de uten, har Risstad funnet ut.

- Når kommunene har miljøkompetanse, er de mer lydhøre for signaler fra Fylkesmannen eller Direktoratet for naturforvaltning.

Mastergradsstudenten synes det er bekymringsfullt at så få kommuner har ansatt fagfolk med miljøkompetanse. Hun biter ikke på argumentet til politikere som sier de ikke trenger en miljøansvarlig fordi miljø er en integrert del av organisasjonen, og at alle i kommunen skal ta miljøhensyn.

- Dersom kommunene ikke har en person som er ansvarlig for miljøet, pulveriseres ansvaret. Det blir det ikke resultater av.

- Ofte sies det at små kommuner har lite ressurser og dermed et dårligere utgangspunkt for å skaffe seg miljøkompetanse. Stemmer det?

- Ja, det ser ut som det stemmer. Kommunene med størst innbyggertall har best miljøkompetanse.

I tidsrommet 1991-1997 fikk kommunene øremerkede tilskudd for å ansette miljøvernledere.

- Bør regjeringen øremerke midler for å få opp miljøkompetansen i kommunene?

- Den debatten tror jeg er død. Jeg har heller tro på et lovpålegg i den nye naturmangfoldsloven om at alle kommuner skal ha miljøkompetanse. Slike krav finnes på mange andre områder, så hvorfor ikke på miljø?

Powered by Labrador CMS