Nyheter
Krever 100 mill. for kraftlinje
Hardanger-kommunene får 100 millioner kroner i kompensasjon for den store kraftlinja som skal gå gjennom fylket. Nå mener Flora-ordføreren at staten må punge ut like mye i Sogn og Fjordane.
– Det blir ikke bygget noen master her i kommunen før vi får dette på plass, sier ordfører Bente Frøyen Steindal (Ap) til Firda.
Striden gjelder 420 kV-linjen som skal bygges gjennom fylket.
I Hardanger klarte politikerne å få kompensasjon for de nye «monstermastene». Nå mener Steindal at det samme må gjelde for Sogn og Fjordane.
– Jeg forventer at departementet behandler oss likt med Hardanger. Det kan ikke være slik at man blir premiert jo mer bråk og spetakkel man lager, sier hun.
Steindal sier hun har meldt fra om kravet til Olje- og energidepartementet og lover bråk om ikke alle blir behandlet likt.
Jenny Følling (Sp), ordfører i Gaular og fylkesordførerkandidat, vil ikke være med på denne kampen. Hun viser til at det er Statnett som betaler i Hardanger, og at kompensasjon ikke ligger til departementet med dagens lover.