Nyheter

Enova langt unna sine mål

Enova SF er langt unna å nå Stortingets mål for miljøvennlig energiproduksjon og -sparing, refser Riksrevisjonen.

Publisert Sist oppdatert

Konklusjonen er svært kritisk i rapporten Riksrevisjonen la fram om Enovas virksomhet i går. Statsselskapet har blant annet en viktig rolle i å støtte miljøvennlig energi i kommunesektoren.

Målet er at Enova skal utløse prosjekter som gir ny miljøvennlig energiproduksjon og energisparing tilsvarende 18 TWh/år innen utgangen av 2011. Ved utgangen av 2008 var Enovas sluttrapporterte resultater på 4,1 TWh/år. Ifølge Riksrevisjonen er realiserte resultater lavere enn de rapporterte.

Må styrkes

– Departementet og Enova bør i langt større grad følge opp om støttede tiltak faktisk resulterer i ny miljøvennlig energiproduksjon eller energisparing, sier riksrevisor Jørgen Kosmo i en pressemelding.

Undersøkelsen viser at omtrent 40 prosent av opprinnelig kontraktsfestet resultat ikke oppnås. Enova bokfører resultatet når pengestøtte er tildelt, men opptil 60 prosent av prosjektene blir ikke gjennomført, ifølge Riksrevisjonen.

Kvaliteten på rapporteringen av resultater er for dårlig, og Enova følger for dårlig opp om resultatene oppnås. Selskapets får også kritikk for dårlig kontroll med at saksbehandlingen er enhetlig, transparent og etterrettelig.

Riksrevisjonen mener Enova må styrkes dersom målene skal nås.

Enova avviser

Enova-sjef Nils Kristian Nakstad innrømmer overfor Adresseavisen at det er vanskelig å forklare resultatene, men mener at de følger sitt mandat.

I avtalen med Olje- og energidepartementet står det tydelig at det skal rapporteres resultater for prosjekter som er tildelt støtte, men ikke nødvendigvis realisert, ifølge Nakstad.

Han sier at Enova jobber med bedre oppfølging av om prosjektene oppnår det de skal. Han mener bemanningen er god nok til å utføre Enovas oppgaver.

Powered by Labrador CMS