Nyheter
Dyre råd om ti års klimasatsing
Lederne for NTNU og SINTEF råder norske politikere til å bruke 100 milliarder kroner de neste ti årene på klimatiltak, derav 17 milliarder kroner til forskning og teknologiutvikling.
Konsernsjef Unni Steinsmo i forskningsstiftelsen SINTEF og rektor Torbjørn Digernes ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet (NTNU) kom med dette utspillet onsdag - halvannen uke før stortingsvalget - i en åtte siders rapport med tittelen «Helhetlig satsing på klima og energi».
Ifølge Adresseavisen er rapporten kommet i stand etter at Høyre-leder Erna Solberg tidligere i valgkampen utfordret SINTEF og NTNU til å lage en plan for miljøsatsing fram til 2020.
- Global veiviser
Unni Steinsmo og Torbjørn Digernes skriver i et forord til rapporten at forslagene i dokumentet «vil danne grunnlaget for en bærekraftig utvikling, økt verdiskaping og for et anstendig generasjonsregnskap.»
«Norge kan med en slik satsing bli en global veiviser i klimapolitikken», skriver de. I rapporten benyttes også betegnelsen «internasjonalt fyrtårn» for å beskrive hvilken posisjon Norge kan oppnå ved å følge forslagene fra forskningsmiljøene i Trondheim.
De årlige beløpene - til sammen 100 milliarder kroner fram til 2020 - blir i forslaget fordelt med 7 milliarder kroner til tiltak for å redusere klimagassutslipp, 1,7 milliarder kroner til forskning og teknologiutvikling, og 1,3 milliarder kroner til såkalte klimateknologipiloter. Som eksempel på en slik klimateknologipilot nevnes Teknologisenter Mongstad.
Det går ikke fram av rapporten hvordan SINTEF og NTNU har kommet fram til de årlige beløpenes størrelse, eller fordelingen på tiltak, forskning og klimateknologipiloter.
Velkjente tiltak
Under overskriften «Næringsutvikling og verdiskaping» blir det i rapporten listet opp en rekke velkjente tiltak som kan benyttes for å redusere klimautslipp - og etter SINTEFs og NTNUs mening også gi muligheter for verdiskaping og næringsutvikling innen klimateknologi og bærekraftig energiproduksjon.
Stikkord er solcelleteknologi, offshore vindkraft, vannkraft, teknologi for CO2-håndtering, klimanøytrale bygg, bioenergi og «grunnforskning på de muliggjørende teknologiene som material-, nano- og bioteknologi».
SINTEF og NTNU har regnet ut at en satsing på ti milliarder kroner per år utgjør cirka 1,4 prosent av statsbudsjettet, og en kostnad per innbygger på om lag 2.000 kroner.
(©NTB)