Nyheter

Bilen vinner over kollektivtransporten

En rapport fra Transportøkonomisk institutt (TØI) viser at andelen kollektivreiser de siste 15 årene er uendret til tross for at kollektivtilbudet er blitt bedre.

Publisert Sist oppdatert

Hele 66 prosent av alle korte daglige reiser foregår med bil, mens bare 8 prosent foregår med kollektivtransport, skriver Vårt Land. 20 prosent av oss tar bena fatt.

Siden 1992 har kollektivtilbudet i de fleste byområdene blitt bedre. Stadig flere av oss bor i byer, 78 prosent ved inngangen til 2007.

Susanne Nordbakke, forsker i TØI, mener det er et stort paradoks at kollektivtrafikk ikke tar over for bil.

- Men hadde man ikke bygd ut kollektivtilbudet, hadde andelen kollektivreiser gått ned, påpeker hun.

Tilgangen til kollektivtransport er best i Oslo, der 94 prosent mener de har svært god eller god tilgang til kollektivtransport. For 15 år siden var tallet 85 prosent. I Oslo er også andelen som reiser kollektiv størst, med 21 prosent, og bilandelen lavest med 34 prosent.

I Bergen, Trondheim og Stavanger har 79 prosent svart at de har svært god eller god tilgang til kollektivtransport. (NTB)

Powered by Labrador CMS