Nyheter

Baner vei for buss, tog og trikk i Norge

De fleste norske byer kan unngå store deler av biltrafikken med bedre kollektive tilbud. På Nord-Jæren er de godt i gang.

Publisert Sist oppdatert

Analyser viser at mange norske byer sliter med dårlig tilrettelegging av kollektivtransporten. Men det er håp. Tirsdag fikk samferdselsminister Liv Signe Navarsete (Sp) overlevert en fersk rapport om kollektivtransport - samferdselsetatens nye bibel.

- Jevnt over har byene i Norge et større potensial å ta ut i kollektivtrafikken enn det som er gjort til nå, sier utbyggingsdirektør Lars Aksnes i Statens vegvesen til NTB.

Ikke helt på skinner

Rapporten trekker fram flere ingredienser som må til for å lykkes med kollektivtilbudet. Det anslås at man kan få 20 til 40 prosent flere passasjerer uten økte tilskudd ved å sørge for en bedre tilrettelegging gjennom færre parkeringsplasser i sentrum, økte kostnader ved bilbruk, og ikke minst ved et bedre kollektivtilbud.

Aksnes trekker fram Nord-Jæren, særlig strekningen Sandnes-Stavanger, som eksempel til etterfølgelse. Etter omlegging av rutetilbudet har gitt kollektivselskapene om lag 20 prosent passasjerøkning, og omfattende arbeid er i gang for å gjøre det enda bedre.

- For de tettbygde byområdene i Stavanger og Sandnes er målet at kollektivandelen skal økes fra dagens 10 prosent til 20-25 prosent av persontrafikken i løpet av rundt ti år, sier samferdselssjef Gunnar Odd Eiterjord i Rogaland fylkeskommune.

Tiltakene de har satset på, samsvarer med dem som anbefales i Vegvesenets nye rapport.

Stabil og tilgjengelig

Det første som er gjort på Nord-Jæren er å definere et stamnett, i dette tilfellet strekningen Sandnes-Stavanger, der tog- og bussamband styrkes. Deretter bygges det ut med flere knutepunkt, men med få linjer og hyppige avganger.

- Deretter er det viktig å konsentrere andre ruter opp mot disse og få et godt integrert takstsystem, sier Eiterjord.

Både han og Vegvesenets rapport konkluderer med at et mer tilgjengelig, pålitelig og brukervennlig tilbud er suksessfaktorer for å få flere trafikanter. Pris er sekundært.

- Det betyr fremdeles en del å holde prisene på et relativt lavt nivå, sier Eiterjord.

En av utbyggingsdirektørens krav er derimot en stor utfordring for Nord-Jæren:

- Det er viktig å tilrettelegge veibanene slik at bussene prioriteres, sier Lars Aksnes i Statens vegvesen.

Der er det fremdeles en lang vei å gå for samferdselssjef Eiterjord på Nord-Jæren.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS