Nyheter

Varsler bråk om Hamsunsenteret

Opposisjonen i Nordland krever forklaring på de økonomiske overskridelsene på Hamsunsenteret.

Publisert Sist oppdatert

Olavsen tar opp saken på fylkestinget, som starter i Svolvær i dag, melder NRK Nordland.

Flertallet i kontrollkomiteen, bestående av Ap og KrF, avviste tidligere denne måneden å sette i gang gransking av overskridelsene. Mindretallet, Sp, Høyre og Frp, ville ha en bred gransking.

Ifølge flertallsvedtaket skal saken vurderes nærmere av fylkesrådet, som skal avgi en rapport. Overskridelsene blir dermed ikke behandlet politisk i fylkestinget før neste høst, i forbindelse med budsjettet for 2011, ifølge Avisa Nordland.

Opposisjonen gir seg likevel ikke. Frp tar saken opp i en interpellasjon, og heller ikke Høyres Oddleif Olavsen er ferdig med saken.

- Ethvert prosjekt som i utgangspunktet koster 78 og stiger til 142 millioner, altså en økning på bortimot 80 prosent, fortjener oppmerksomhet. Så får man se hvordan debatten går. Det er klart at dette blir det bråk om, sier Olavsen til NRK Nordland.

- Det går ikke an å ha en organisasjon der du ikke har styring på økonomien. Hvis en regjering i Nordland fylke ikke forholder seg til det som er prosjektet, ja, da har den samme regjeringen et stort problem, sier han.

Powered by Labrador CMS