Nyheter

Riksantikvaren lite fornøyd med budsjettet

Eiere av fredede bygninger har grunn til å være skuffet over statsbudsjettet, mener riksantikvar Jørn Holme.

Publisert Sist oppdatert

I forslag til statsbudsjett for 2011 er midler til istandsetting av fredede og verneverdige kulturminner frosset på 2010-nivå.

– Årets budsjett er i prinsippet et nullbudsjett. Tilskuddspostene har bare økt med 3 millioner kroner, forbeholdt tekniske og industrielle kulturminner. Eiere av fredede bygninger har grunn til å være skuffet, sier riksantikvar Jørn Holme i en pressemelding.

Stortinget har satt som mål at alle fredede bygninger skal være sikret og ha et ordinært vedlikeholdsnivå innen 2020. Skal dette målet nås, må overføringen til kulturminnevern økes betraktelig. Statsbudsjettet for 2011 har ikke tatt høyde for dette, påpeker Holme.

Riksantikvaren har derimot fått nærmere 5 millioner ekstra til eget driftsbudsjett, noe som vil avhjelpe saksbehandlingen av en stadig økende antall saker, både innen arkeologi og bygningsvern.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS