Nyheter
Ny språklov skal verne det norske språket
Stortinget har vedtatt at det skal utarbeides en egen språklov som skal verne om det norske språket. Dermed slipper vi kanskje å engste oss for at engelsk skal ta over med det første.
Tirsdag ble den store språkmeldingen «Mål og mening» endelig vedtatt.
- Jeg tør påstå at det aldri før er lagt fram et så omfattende stortingsdokument som på en systematisk måte drøfter det norske språksituasjon, sa kulturminister Trond Giske i forbindelse med Stortingets behandling av meldingen tirsdag formiddag.
Han er glad for at striden mellom bokmål og nynorsk i det store og hele er politisk gravlagt.
- I dag må språkpolitikken ha et videre perspektiv. Det viktigste er å sikre norsk en posisjon som et fullverdig samfunnsbærende språk for Norge, sier Giske ifølge NRK.
Det skal en ny språklov sørge for, en lov som skal stadfeste det norske språkets offisielle status som hovedspråk og nasjonalspråk i Norge.
Undervisning
Direktør Sylfest Lomheim i Språkrådet er selvsagt glad for at politikerne tar språket alvorlig. Han mener norsk språk vil bli gradvis svekket hvis det ikke blir ført en strengere politikk.
- Det dreier seg blant annet om statlige krav til språkbruk ved universiteter og skoler og i undervisningen, sier han.
Dersom engelsk blir undervisningsspråk og publiseringsspråk på hele fagområder, slik vi allerede ser på universiteter og høyskoler, kan disse fagfeltene miste sitt norske fagspråk.
Språkbank
Det største enkelttiltaket som skal realiseres i kjølvannet av språkmeldingen, er oppbyggingen av en norsk språkbank. Prosjektet er beregnet til å koste mellom 80 og 100 millioner kroner, fordelt over flere år. Den skal inneholde all mulig informasjon om norsk språk, slik at det kan fungere som et verktøy for å utvikle programvare på norsk.
- Dette er et viktig nasjonalt infrastrukturtiltak som skal sikre norskspråklige teknologiske løsninger over et bredt felt, ifølge Kultur- og kirkedepartementet.
Alt i alt inneholder språkmeldingen mer enn 100 prioriterte tiltakspunkter som departementet skal følge opp.
(©NTB)