Kommentar

Innstramminger neste

Nå er det tid for tøffe kutt og innstramminger. I praksis får du mindre penger i 2012-budsjettet enn du har å rutte med i år.

Publisert Sist oppdatert

Alle nyvalgte ordførere kan leve med null i netto driftsresultat. Ingen ønsker å starte med kutt

Statsbudsjettet som ble lagt fram i går, var skuffende lesning for Kommune-Norge. De såkalt frie inntektene øker omtrent like mye som det som skal til for å dekke økte behov i befolkningen. I tillegg får relativt rike kommuner 100 millioner kroner i økt eiendomsskatt fra kraftanlegg. Noen kommuner med få innleggelser på sykehus vil også tjene på innføringen av kommunal medfinansiering av sykehusinnleggelser.

Men i praksis betyr budsjettet at økonomien i din kommune blir dårligere neste år. Årsaken er at 2011 blir bedre enn ventet, takket være høyere skatteinntekter. De pengene kommer ikke igjen neste år.

Forskjellen på de frie inntektene fra i år til neste år, blir 2,7 milliarder kroner, står det å lese i statsbudsjettet. Det er omtrent det folkeveksten vil koste. I tillegg kommer mange forventninger fra stat og innbygger om bedre tjenester.

Det spørs om ikke velgerne må nøye seg med like gode tjenester i 2012 som 2011. Den eneste måten å gjøre noe bedre på, er å gjøre det mer effektivt. Ressursene blir ikke større.

Dermed er det viktig at kommunen ikke planlegger å bruke opp de ekstra skatteinntektene i år. Går de med til å finansiere drift, vil kuttbehovet oppstå fra nyttår, når denne ekstragevinsten forsvinner.

Skattegevinsten i år kan brukes til å nedbetale gjeld, finansiere investeringer eller bedre netto driftsresultat. For det er driftsresultatet som blir det som først svekkes, når kommunene nå skal vedta 2012-budsjetter. Alle nyvalgte ordførere kan leve med null i netto driftsresultat. Ingen ønsker å starte med kutt.

Powered by Labrador CMS