Kommentar

Gammeldags fridag er truet
Noen steder i landet er mor hjemme en dag i uken fordi skolen bare er åpen fire dager. Men moderne tider presser seg på.
Kommune bør selv få bestemme om de vil fortsette med firedagersukene i skolene
Når du kommer fra byen til en liten kommune som kan fortelle at skolen er stengt hver onsdag, tror du ikke du hører riktig. Hva gjør foreldre med full jobb da? Er barna på SFO? Nei, de er hjemme med mor som heller ikke jobber på onsdager, er ofte svaret. For noen barn er det besteforeldredag.
Ordningen er en godt innarbeidet tradisjon i mange småkommuner i Distrikts-Norge, og mange vil ikke gi slipp på den. De synes det er godt med denne pausedagen midt i uka da ungene kan leke fritt ute, og mor kan være sammen med barnet sitt og få gjort litt husarbeid.
Men standardiseringen og det hektiske bylivet kryper ut på landet også. Rammetimetallet har økt. Det blir lange skoledager for ungene de fire andre dagene i uka. Firedagersuka er ikke lenger for 5.- og 6.-klassinger. Ikke 3.- og 4.-klassinger heller mange steder. Men 1.- og 2.-klassinger skal ikke trenge å forlate mamma og hjemmet hver dag hele uka. Det er det mange som er enige om.
Ikke alle mammaer får 80 prosent jobb. De må kanskje jobbe fulltid. Noen vil kanskje jobbe fulltid, selv om de bor i distriktet.
Hå kommune på Jæren har nettopp hatt denne debatten, og kommunestyret vedtok femdagersuke. Rektor og lærerne er for femdagersuke, men ikke foreldrene. I Hå, som mange andre steder, er det blitt en familiesak, og de som vil være hjemme med barna en dag i uka, har hatt et moralsk overtak.
– Det har gjort at foreldre som støtter femdagers uke har vegret seg for å delta i debatten, for hvem vil være dårlige foreldre. Vi politikere må slutte å synse og lytte til fagfolkene, det blir til barnas beste, sa Eirik Sandanger (H) i kommunestyret, ifølge NRK.
– Elevene er mer opplagte og konsentrerte på formiddagen enn om ettermiddagen. Derfor er det bedre med fem kortere dager enn fire lange. Dette er ikke en familiesak, men en skolepolitisk sak, sa Tone Elin Berge (Ap).
Det var ikke KrFs Anne Borgenvik ikke enig i.
– Mange bruker denne dagen for eksempel til lesetrening. Denne en-til-en-læringen kan ikke skolen erstatte. Dette er en ordning som mange av innbyggerne setter pris på, sier Borgenvik, ifølge NRK.
En av foreldrene NRK snakket med mener at nå må hun gå ned enda mer i prosentstilling, for på SFO vil hun ikke at barnet skal være.
Dyr skoleskyss er også et argument for å ha firedagers uke. I Kautokeino gikk kommunen fra femdagersuke til firedagersuke for de minste da fylkeskommunen kuttet skoleskyssen. Det skapte naturlig nok problemer for foreldrene, og var ikke ønsket av noen. Det er ikke en god løsning.
Heltidsarbeid og likestilling er ikke ønsket av alle kvinner. De som er imot det, er ofte samlet i KrF, men også Sp, Ap, Frp og Høyre har medlemmer som ikke ønsker seg urban likestilling og familiepolitikk. Det fører til at kommuner som Høylandet, Rissa og Sørreisa beholder den litt gammeldagse ordningen med skolefri for småskolen en dag i uka.
Kommune bør selv få bestemme om de vil fortsette med firedagersukene i skolene. Det er fint at noen gir et litt annerledes skoletilbud, og at det finnes steder der livet går litt saktere. Men det bør ha bred støtte, og SFO må fungere for dem som har både mamma og pappa i full jobb.