Nyheter

For mange anbud

Norske kommuner bruker anbud for mye i redselen for å bli dømt for brudd på EØS-avtalen, mener organisasjonen For Velferdsstaten.

Publisert Sist oppdatert

I dag slipper organisasjonen en rapport som heter «Ta tjenestene tilbake». Der hevdes det at spillerommet i EØS-avtalen er større enn norske kommuner tror. Professor i europarett Finn Arnesen ved Universitetet i Oslo sier til Dagsavisen at kommunene må forholde seg til anskaffelsesreglene i EØS-avtalen når de først har valgt å henvende seg til det private markedet. Men spørsmålet om en tjeneste skal tilbys på det private markedet eller ikke, bestemmer kommunen selv.

– Redselen for å bli dømt i EØS-domstolen gjør at norske myndigheter tolker EØS-avtalen altfor strengt. Det skaper et anbudshysteri, mener Helene Bank som er spesialrådgiver i For Velferdsstaten. Organisasjonen består av fagforbund, brukerorganisasjoner og andre interesseorganisasjoner.

I rapporten er det blant annet eksempler på kommuner som har tatt tjenester tilbake fra det private markedet.

Powered by Labrador CMS