Nyheter
KLP ekskluderer fire selskaper
KLP har droppet investeringer i fire nye selskaper som ikke oppfylte de etiske kriteriene. To selskaper er tatt inn i folden igjen.
KLP er ferdige med sin halvårlige gjennomgang for å sjekke om selskapene de investerer i oppfyller de etiske kravene. Fra og med juni ekskluderes FMC Corporation, Potash Corp Saskatchewan, Jacobs Engineering Group og McDermott International.
Import fra Vest-Sahara
FMC har bekreftet at ett av deres datterselskaper importerer fosfat fra Vest-Sahara. KLP dropper selskapet med henvisning til Den internasjonale domstolens konklusjon om at Marokko ikke har noe rettslig krav på territorium eller naturressurser i Vest-Sahara.
– Utvinning av naturressurser fra okkuperte områder, Vest-Sahara spesielt, har også blitt erklært ulovlig av FNs visegeneralsekretær for juridiske saker i 2002, sier Jeanett Bergan, leder for ansvarlige investeringer i KLP Kapitalforvaltning. Potash Corp Saskatchewan ekskluderes av samme grunn. Også de har et datterselskap som bruker sahrawisk fosfat.
Jacobs Engineering Group er utelukket fordi selskapet knyttes til utvikling av kjernevåpen. Det samme gjelder McDermott International.
Rettet opp feilene
De to selskapene som igjen er godkjent av KLP for fremtidige investeringer er Group 4 Securicor (G4S) og United Technologies. G4S fordi de har styrket de ansattes rettigheter, United Technologies fordi kjernevåpenprogrammet de var involvert i er lagt ned.
Totalt er 57 selskaper ekskludert fra KLPs porteføljer på grunn av menneskerettighetsbrudd, brudd på arbeidstakernes internasjonale rettigheter, grove miljøsynder, våpenproduksjon eller tobakksproduksjon. Ingen selskaper er ekskludert for korrupsjon.
(©NTB)