Nyheter

Råder lærerne til å godta ulik lønn

Skal lærerne oppnå et lønnsløft, må de først godta større lønnsforskjeller seg imellom, hevder tidligere utdanningsminister Kristin Clemet (H).

Publisert Sist oppdatert

- Det blir veldig tungt å løfte alle lærerne på én gang, uansett om de er gode eller dårlige. Og mange vil kanskje si at det ikke er riktig å løfte den årlige læreren like mye som den gode, sier Clemet til Aftenposten.

Hun har ikke tro på at et lønnsløft for en hel yrkesgruppe gir langsiktige virkninger, slik for eksempel Likelønnskommisjonen har tatt til orde for.

- Vi har sett tidligere at det står feil i det lange løp, fordi andre grupper hele tiden vil kreve kompensasjon.

Clemet gjorde seg mektig upopulær blant lærerne da hun i 2003 overførte lærernes lønnsforhandlinger fra stat til kommune. Men hun angrer slett ikke. Hun mener det var en “helt absurd situasjon” at lærerne forhandlet lønn og arbeidsbetingelser med en annen enn sine arbeidsgivere.

- Derimot skal jeg gi lærerne rett i at KS ikke tok så godt imot dem som de burde. Men årets oppgjør har vist at kommunene gjennom KS åpenbart har endret holdning til utdanningsgruppene, og ikke minst lærerne, sier Clemet, som nå leder den liberale tankesmien Civita.

Powered by Labrador CMS