Nyheter

Miljørådgiver fikk munnkurv i plansak

Hva blir miljøkonsekvensene av at møbelkjeden IKEA etablerer seg i Porsgrunn? Det får miljørådgiveren i kommunen ikke lov til å uttale seg om.

Miljøvernrådgiver Tone Skau Jonassen sier til Telemarksavisa at hun ikke kan uttale seg om etableringen av IKEA i Grenland-distriktet. Hun ønsker ikke å kommentere hendelsen overfor Kommunal Rapport og vil ha ro om saken.

Anders Aarskog, leder av fagforeningen TEKNAs kommuneavdeling, sier på generelt grunnlag at organisasjonen har hatt flere lignende saker, der kommunalt ansatte nektes å uttale seg.

- Behovet for lojalitet strekkes av og til for langt, mener Aarskog.

Kommunalsjef Morten Næss i Porsgrunn mener saken bare viser at administrasjonen holder seg unna politikk.

- Når ordføreren tar initiativ til et møte med IKEA, må administrasjonen å slutte rekkene bak ordføreren. Vi går ikke inn i en politisk debatt i forbindelse med et møte. Får administrasjonen i oppgave å utrede en reguleringsplan, så blir saken belyst fra alle mulige sider - inkludert miljø.

- Når kan en miljøvernleder kommentere saker offentlig?

- Etter avtale med rådmannen, kan hende. Det blir anledning til å bruke hele miljøkompetansen i rådmannens saksframlegg, sier Næss.

Lederen av Porsgrunn Venstre, Siren Johnsen, har liten forståelse for at faglige synspunkter ikke får komme fram.

- Slik jeg kjenner saken fra avisene, kan jeg ikke skjønne at ikke en miljørådgiver har rett til å si hva som er bra for miljøet eller ei. Så sant de ikke skal utrede saken selv, må kommunalt ansatte kunne ytre seg.

Venstre-politikeren, som også sitter i planutvalget, regner med at ansattes ytringsfrihet kommer opp når kommunens etiske retningslinjer nå blir revidert.

Skrevet av: Ole P. Pedersen

Powered by Labrador CMS