Nyheter
Fant rådmann etter lang og dyr prosess
Etter å ha brukt lang tid og mye penger har Eidskog funnet ny rådmann. Sluttregningen ble på 565.000 kroner.
– Jeg tror dette vil vise seg å være en god investering. Ansettelsen er det viktigste arbeidet vi som politikere har gjort i denne perioden, sier ordfører Knut Gustav Woie (Sp) til Kommunal Rapport.
Den nye rådmannen heter Helge Meyer (58) og begynner etter nyttår. I dag driver han eget konsulentfirma. Han har bakgrunn fra flere lederstillinger i det offentlige og i Røde Kors. Han har også vært rådmann før, i Selbu. Han får en årslønn på 860.000 kroner, ifølge ordfører Woie.
Stillingen ble først lyst ut i vår. Ansettelsesprosessen har kostet hele 565.000 kroner. 440.000 kroner har gått til konsulentfirmaet Utviklingspartner, 103.000 er brukt til annonser, og 22.000 til ekstra møtegodtgjørelse for kommunens rekrutteringsutvalg.
Fylkesmannen bidratt med 90.000 kroner i skjønnsmidler til ansettelsprosessen.
– Det har tatt dobbelt så lang tid og kostet dobbelt så mye som vi hadde regnet med. Det ble diskutert om vi skulle stoppe prosessen og redusere på kravene. Men vi valgte å tviholde på kravene og være kresne, for det fortjener Eidskog. Nå viser det seg at strategien holdt, sier Woie, som er svært fornøyd med valget av rådmann.
– Det er mange gode kandidater der ute og mange yngre med stort potensial. Men vi valgte det trygge, fordi vi trenger en rådmann som kan gå rett inn i jobben og ta tak fra dag én, sier han.
Eidskog er en Robek-kommune, noe som byr på store utfordringer for en den nye rådmannen. I løpet av tre år må han finne inndekning for et merforbruk på nesten 40 millioner kroner.
– Vi har spilt med åpne kort og ikke lagt skjul på utfordringene kommunen står overfor, sier Woie.