Nyheter

Etterforsker eksrådmann

Politiet har startet etterforskning av tidligere rådmann Tor Kristian Gulhaugen i Bremanger som følge av Terra-saken.

Publisert Sist oppdatert

Det bekrefter politiadvokat Jørn Lasse Refsnes overfor NRK Sogn og Fjordane. Ifølge Refsnes etterforskes eksrådmannen for mulig dokumentforfalskning. Flere vitner skal innkalles til avhør om hva som gikk for seg i kommunehuset i Svelgen i forbindelse med Terra-saken.

– Toppledelsen i kommunen blir innkalt til avhør like over nyttår, forteller Refsnes.

Bakgrunnen er en rapport fra Fylkesmannen 9. november i år, der det hevdes at Gulhaugen endret kommunens finansreglement uten politisk godkjenning. Dette skal ha gjort det mulig å foreta de risikable investeringene, som kommunen så langt har tapt 234 millioner kroner på.

Verken NRK eller Kommunal Rapport har lyktes i å få kontakt med Gulhaugen om saken. Ordfører Kåre Olav Svarstad (Ap) sier til NRK at han er glad for at politiet nå har startet etterforskning, slik at man kan få klarhet i hva som har skjedd. Om flere enn eksrådmannen har vært involvert i endringen av finansreglementet, kan han ikke svare på.

– Det er jo det politiet skal finne ut av, sier Svarstad.

Powered by Labrador CMS