Nyheter
Posisjonen har kontroll
I nesten halvparten av kommunene har posisjonspartiene flertall i kontrollutvalget.
Det viser rapporten om sammensetningen av kontrollutvalgene. I 196 kommuner har posisjonspartiene flertall. I flesteparten av disse har også posisjonen ledervervet.
Martin Engeset, som både leder Forum for kontroll og tilsyn og er leder av kontrollutvalget i Sarpsborg, tror situasjonen var enda verre for ti år siden.
– Det er en veldig dårlig modell å velge representanter fra posisjonen til ledervervet. Mange forhold taler for at bukken ikke skal passe havresekken. Kontrollutvalget vil ha mer tillit og troverdighet om opposisjonen har ledervervet. I Sarpsborg, der Ap omtrent har rent flertall i kommunestyret, har posisjonen ønsket en Høyre-politiker som leder.
Kommuneloven er endret, og fra høsten kan mer enn ett medlem i kommunestyret velges inn i kontrollutvalget. Engeset håper det blir flere.
– Dette er kontrollorganet til kommunestyret, og da er det viktig å ha en god forbindelse mellom kontrollutvalget og kommunestyret. Er ett av sju medlemmer i kontrollutvalget medlem av kommunestyret, blir koblingen for svak.