Nyheter

Krever Oslo med i ny region
En rekke kommuner i Akershus krever nå at Oslo blir med i en ny storregion på Østlandet.
Seks av de sju kommunene som så langt har uttalt seg om regionreformen til Akershus fylkesting, mener Oslo må bli en del av en ny region, melder NRK.
– Hvis ikke Oslo og Akershus blir tettere integrert, eventuelt slår seg sammen, så er det ikke noe vits for Akershus å slå seg sammen med andre fylker heller, sier Tonje Brenna, gruppeleder for Ap i fylkestinget, til NRK.
– Aurskog-Høland ser ikke for seg en god region uten Oslo. Det er ett felles bo- og arbeidsmarked. Skal vi kunne tenke helhetlig i en region, så må Oslo være med, sier ordfører Roger Evjen (Ap).
Oslos byrådsleder Raymond Johansen (Ap) har tidligere avvist at Oslo vil slå seg sammen med andre. Neste uke starter forhandlinger mellom Østfold, Buskerud og Akershus om å danne en kjemperegion med nærmere 1,2 millioner innbyggere rundt hovedstaden.
Fylkesordfører i Akerhus Anette Solli (H) ønsker også Oslo med i regionen, men vil ikke stoppe sammenslåingen om hovedstaden fortsetter å sitte på bakbeina.
– Jeg er ikke uenig i at det hadde vært en fordel å få med Oslo, men det kan ikke være det eneste premisset vi styrer etter, sier Solli til NRK.