Nyheter

Frykter tomme kystkommuner

Kjøp og salg av fiskekvoter fører til fraflytting og nedleggelser i lokalsamfunn langs hele kysten, advarer Senterpartiet.

Publisert Sist oppdatert

– Situasjonen på min hjemplass Fredvang i Flakstad er dramatisk. Vi har ett eller to fiskebruk igjen av fem. De fleste båtene er borte. Og vi har 42 tomme hus, sier Alf Ivar Samuelsen, lederen i fiskeripolitisk utvalg i Sp og tidligere stortingsrepresentant, til NRK.

Fiskerne fristes av tilbud om å selge sine kvoter. En fisker kan få 1,5 millioner kroner for en liten kvote, og kjøperne er gjerne fiskere som fra før av har kjøpt flere kvoter.

Ordningen med omsetting av fiskekvoter er ti år gammel, og har ført til at enkelte fiskere har fått kontroll med store fiskekvoter. Selgerne har gjerne vært eldre fiskere som vil pensjonere seg.

Lønnsomheten til fiskerne som får store kvoter blir bedre, men risikoen for at de store kvotene igjen forsvinner ut av kommunen øker, særlig ved generasjonsskifte. Arvinger har ikke råd til å kjøpe ut søsken eller betale arveavgift.

Samuelsen mener at ordningen hindrer unge i å skaffe seg fiskebåter. Nå ønsker han at ledige kvoter skal fordeles mer rettferdig, blant annet ved etablering av en kvotebank, der hensikten ikke er å få størst mulig verdier fra kvotene.

Powered by Labrador CMS