Nyheter

Felles satsing på reiseliv i nord

De tre nordligste fylkeskommunene gikk torsdag sammen i Nordnorsk Reiseliv AS, som skal utvikle reiselivet i landsdelen.

Selskapet skal ha hovedkontor i Alta, men avdelinger også i Bodø og Tromsø. Fylkesrådsleder Odd Eriksen (Ap) i Nordland blir styreleder for interimsstyret.

Fylkesselskapene integreres inn i landsdelsselskapet som deretter vil bestå av tre avdelinger, i Bodø, Tromsø og Alta under et styre og en ledelse.

- Målet er å ta ut det store potensialet Nord-Norge har innenfor reiseliv, styrke verdiskapningen og forbedre resultatet i reiselivsbedriftene. Selskapet skal være en motor for utviklingen av reiselivet i Nord-Norge og fokusere på markedsføring, kompetanse og generell utvikling av reiselivet, i tett dialog med næringen og relevante offentlige aktører, heter det i pressemeldingen fra interimsstyret.

Selskapet skal finansieres gjennom langsiktige avtaler med Finnmark, Troms og Nordland fylkeskommuner, i kombinasjon med ulike former for næringsinntekter.

Interimsstyret vil fungere som styre i det nye selskapet fram til ekstraordinær generalforsamling er avholdt og består av:

Foruten Odd Eriksen, består styret av Geir Solheim, regiondirektør NHO Reiseliv Nord-Norge, fylkesrådsleder i Troms, Pia Svensgaard, fylkesrådsleder i Troms, Kåre Simensen, fylkesråd i Finnmark og Trygve Steen, administrerende direktør i Spitsbergen Travel AS.

Skrevet av: Line Holand

Powered by Labrador CMS