Nyheter
Betyr lite for politikerne
Innholdet i SFO står ikke først på dagsordenen når kommunestyret samles.
En telefonrunde til ordførere i kommuner som ifølge statistikken satser mest og minst på skolefritidsordningen, viser at få har diskutert politisk hva som skal være innholdet i SFO.
Aure er den kommunen i landet som har størst utgifter til SFO. Ordfører Hans A. Lauritzen (Ap) vil likevel ikke skryte. Årsaken til de høye utgiftene er mange små avdelinger, og dermed blir også kommunens sponsing av SFO høy.
Innholdet i SFO har ikke vært gjenstand for særlig politisk debatt i kommunen.
- Det er ikke slik at vi ønsker å være best i klassen. Enkelte SFO-tilbud har få unger, men vi må ha et visst apparat rundt. Så en foreldrebetaling basert på selvkost er nesten umulig å gjennomføre. Vi ser på hva andre, tilsvarende kommuner tar betalt, og prøver å legge oss i middelklassen, sier Lauritzen.
Samme framgangsmåte for fastsettelse av prisen benytter Lindesnes, ifølge ordfører Ivar Lindal (KrF). Her er imidlertid rammene for innholdet vedtatt av oppvekst- og kulturstyret.
Kautokeino satser bevisst på lave priser, men innholdet i tjenesten er det administrasjonen og ikke politikerne som har diskutert, forteller ordfører Klemet Erland Hætta (Samefolkets liste).
- Fagpersonene bør ha mest å si, det er de som har kunnskap om innholdet. Vi bør unngå å blande politikerne inn i det, sier han.
I Bærum har derimot politikerne nå bestilt en sak om innholdet i SFO, forteller skolesjef Wenche Grinderud. I år skal kvaliteten på tilbudet ha spesiell oppmerksomhet. SFO er allerede omfattet av kommunens system for balansert målstyring. Kommunen benytter seg av brukerundersøkelser for å måle tilfredsheten.