Nyheter
Tusener av barn får avslag
Minst et par tusen barn får avslag på barnehageplass i år, tross løftet om full barnehagedekning.
Hovedopptaket til høstens nye barnehageår er gjennomført, men ikke alle kommuner er ferdige med opptellingen. Tall Aftenposten har innhentet fra en del store kommuner, viser imidlertid at det er sendt ut mange avslag.
Selv om mange av dem vil få en plass i løpet av høsten, vil minst et par tusen barn stå uten plass ved årsskiftet, ifølge Aftenposten.
Bærum kommune har sendt ut 730 avslag, og regner med at 500 fortsatt vil stå uten plass ved årsskiftet. 1.450 barn har fått avslag i Bergen, der kommunen regner med å ha 500 i kø ved nyttår. Ålesund mangler rundt 300 plasser. Oslo har også langt igjen til full barnehagedekning. 230 barn fikk avslag om plass bare i Ullern bydel.
Heller ikke Sandnes og Skedsmo får full dekning i år, selv om Kristin Halvorsen før siste valg varslet at “Dette er så viktig at dere blir kvitt meg, hvis vi ikke får til dette”.