Nyheter

Innvandrerpris til brubygger

Norsk-pakistanske Tanvir Ul Hassan fikk fredag Innvandrerprisen 2007. Han fikk prisen for sin innsats gjennom mange år for barn og ungdom ved Vestli aktivitetshus på Stovner.

Publisert Sist oppdatert

- Norge kan få et problem dersom innvandrerungdommen ikke inkluderes i samfunnet, sa Ul Hassan under tildeling av prisen, overrakt av Barne- og likestillingsminister Karita Bekkemellem (Ap).

Synliggjøring

- Vi må synliggjøre den sterke innsatsen mange ungdomsarbeidere gjør for integreringen, og vise et positivt bilde av innvandrere, sier Bekkemellem til NTB.

Prisen er et tiltak for å øke integreringen, og å vise ungdom som er født i Norge av innvandrerforeldre, de mulighetene samfunnet tilbyr dem. Denne gruppen teller allerede 60.000 unge.

Tillit og engasjement

- Han skrur ikke telefonen av etter kl. 3. Vi kan stole på at han er tilgjengelig når vi trenger ham mest, sa en representant for Stovner-ungdommen under tildelingen.

- Prisen er symbol på vellykket integrering av innvandrerungdom, sier Tanvir Ul Hassan til NTB.

I en årrekke har Ul Hassan jobbet med mangfoldige prosjekter ved aktivitetshuset, og var med på å starte ungdomsgrupper som drev med dans, film, video og boksing.

Juryen la i sin innstilling spesielt merke til Ul Hassans tilgjengelighet, utfordring av fordommer om innvandrere, tydelighet som voksen og motiverende innstilling.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS