Nyheter
Tana feilberegnet trolig eiendomsskatten
Tana kommunes beregning av eiendomsskatten er sannsynligvis ugyldig og i strid med lovgivningen. Det samme gjelder Gamvik kommune som har brukt Tana-modellen.
Skatteeksperter Dagbladet Finnmarken har vært i kontakt med, bekrefter at beregningsgrunnlaget Tana kommune har kommet til, kan være i strid med regelverket.
Eiendomsskatten i Tana har vært gjenstand for kraftig debatt blant lokalbefolkning så vel som blant politikere i kommunestyret.
Mange har reagert kraftig på at kun kvadratmeterpris har blitt lagt til grunn for beregning av eiendomsskatt, og enkelte har stått fram og fortalt at de har blitt ilagt en skatt som er altfor høy i forhold til reell markedspris.
Markedspris skal gjelde
- Bestemmelser i byskatteloven, som inneholder sentrale regler for hvordan eiendomsskatt skal beregnes, sier at det er omsetningsverdien, altså det man kan forvente å få for boligen på det åpne markedet, som skal legges til grunn for beregningen av eiendomsskatt. Dersom kommunens taksering gir en verdi som er vesentlig høyere enn denne, er dette å anse som i strid med regelverket, forteller lovrådgiver Ole Todal Jenssen i Finansdepartementet, til Finnmarken. Han understreker at han uttaler seg på generelt grunnlag.
- Hvis resultatet medfører et klart sprik mellom markedsverdi og kommunens fastsatte skattetakst, så kan det være grunn til å sette spørsmålstegn ved om denne er gyldig, sier Ole Todal Jenssen videre.
- Ifølge reglene i byskatteloven har ikke kommunene anledning til å gå over omsetningsverdien. Du kan ikke sette takster som ligger over denne når eiendomsskatten skal beregnes, fortsetter Todal Jenssen, som legger til at innbyggerne har klageadgang dersom de mener skattegrunnlaget er for høyt.
Fikk anbefaling fra KS
Ordfører Frank Ingilæ i Tana ønsker ikke å kommentere uttalelsene fra ekspertene lokalavisen har vært i kontakt med, men fastholder at kommunen har handlet i tråd med anbefalinger fra KS.
- I forbindelse med takseringsprosessen konsulterte vi advokatene i KS, og de anbefalte oss å gjøre det på denne måten, sier Ingilæ.