Nyheter
Store lønnssprik i fylkespolitikken
Fylkespolitikere i Møre og Romsdal tjener 750.000 kroner for de samme vervene som kollegaer i Sogn og Fjordane får 250.000 kroner for.
Fylkeskommunene setter svært ulik pris på sine politikere, viser tall NRK har innhentet. Mens det er mest lukrativt å være fylkespolitiker i Møre og Romsdal, er det dårligst betalt i Sogn og Fjordane og Aust-Agder.
Med et lønnsnivå på rundt 750.000 kroner tjener fylkespolitikerne i Møre og Romsdal vel 350.000 kroner mer enn sine kollegaer i Akershus, og rundt 500.000 mer enn kollegene i Sogn og Fjordane.
Med en årslønn på 744.000 kroner er Høyres gruppeleder Veslemøy Hungnes i Møre og Romsdal, en av fylkespolitikkens lønnsvinnere. Hun synes hun tjener svært godt, men mener det er nødvendig å lønne politikere godt for å kunne rekruttere folk fra alle typer yrker.
Senterpartiets Jenny Følling i Sogn og Fjordane er derimot fornøyd med en godtgjøring på 250.000 kroner for omtrent de samme vervene som Hungnes.
- Det skal ikke være pengene som driver en, sier hun til NRK.
De store lønnsforskjellene er et problem, mener ekspert på etikk i lokalpolitikken, Eilert Jan Lohne ved Universitetet i Bergen.
- Når en sitter og bevilger penger til seg selv, er det ikke sikkert at den kritiske sansen er nok til stede. Det er i strid med en ganske kjent regel at like tilfeller skal behandles likt. Arbeidsoppgavene er ikke så ulike, sier han.
De store lønnsforskjellene mellom fylkene skyldes i stor grad at ulike tilleggsverv betales på forskjellig måte.