Nyheter
Vil ha flere frivillighets-sentraler og møteplasser
Det skal bli flere frivillighetssentraler, og det skal holdes årlige kontaktmøter med KS, heter det i regjeringens melding om frivillig arbeid.
Stortingsmeldingen «Frivillighet for alle», som kulturminister Trond Giske (Ap) og finansminister Kristin Halvorsen (SV) la fram fredag, er først og fremst viet statens politikk overfor frivillig sektor. Men Giske understreket likevel kommunenes betydning for frivillig sektor. Blant annet foreslår regjeringen å støtte prosjekter som skal bedre samarbeidet mellom kommunene og frivillig sektor, og den vil ha årlige kontaktmøter med KS om frivillighet.
I tillegg oppfordres kommunene til å lage en egen frivillighetspolitikk.
- I meldingen fokuseres det på å støtte opp om lokal aktivitet. Det er viktig for frivilligheten, for den utfolder seg først og fremst i kommunene, sier spesialkonsulent Ina Kathrine Ruud i KS.
Fornøyde frivillige
Meldingen gir i tillegg løfter om en «frivillighetsmilliard» som kompensasjon for tapte inntekter fra spilleautomater, høyere grense for arbeidsgiveravgift for frivillige organisasjoner og høyere beløpsgrense for fritak for lønnsoppgaveplikt og forskuddstrekk.
Sven Mollekleiv, styreleder i Frivillighet Norge, mener meldingen tyder på at departementet har lyttet til de frivillige organisasjonene.
- Jeg er også glad for at meldingen vil styrke kunnskapen om og forskning på frivillig sektor, sier han.
Spørsmålet om Frivillighets-Norge skal fritas for moms, blir ikke besvart i meldingen. Det skal et eget utvalg vurdere i en rapport som legges fram før nyttår.