ØKONOMI
TBU spår 3 prosent prisvekst i 2026
Teknisk beregningsutvalg for inntektsoppgjørene (TBU) spår i sin foreløpige rapport at inflasjonen i Norge ender på 3 prosent i år.
Utvalgets jobb er å beregne pris- og lønnsnivå og lønnsvekst i forskjellige bransjer i forkant av lønnsoppgjøret. Slik skal man sørge for at partene i lønnsoppgjøret benytter samme tallgrunnlag når de forhandler.
Årets oppgjør er et hovedoppgjør, noe som betyr at det kan forhandles både om lønn og om andre rettigheter i tariffavtalene.
Tallene som ble lagt fram fredag, er fra TBUs foreløpige rapport. I mars legger utvalget fram sitt endelige anslag for hvor mye prisene skal øke i år.
I 2025 anslår utvalget at prisveksten var 3,1 prosent. Det er altså et lite fall.
– KS treffer godt
TBU-tallene underbygger at KS over tid treffer godt på frontfagsrammen, sier arbeidslivsdirektør Tor Arne Gangsø i KS i en pressemelding.
– Tallene viser at ansatte i kommunesektoren fikk et godt lønnsoppgjør i fjor, og at vi også over tid henger godt med i den generelle lønnsutviklingen. Det er både viktig, riktig og gledelig. Vi skal være konkurransedyktige, sier Gangsø.
Samtidig minner han om at kommuneøkonomien fortsatt er stram:
– Jeg ser ikke for meg at kommunesektoren har råd til et oppgjør i år der vi går ut over frontfagsrammen.