omsorg

Kuttet dessert på julaften – nå blir det riskrem og kaker likevel

En beslutning om å kutte desserttilbudet til hjemmeboende i omsorgsboliger i Askim har vekket store reaksjoner. Nå står folk i kø for å servere dem.

Nå er beboerne sikret riskrem med rød saus fra Ronny Hansen på Rådhuset Café og Catering.
Publisert

En beslutning om å kutte desserttilbudet til hjemmeboende i omsorgsboliger i Askim har vekket store reaksjoner. Nå står folk i kø for å servere dem.

– Alle fortjener dessert på julaften. Jeg synes det er smålig at kommunen skal spare på akkurat dette, sier Anette Mandfloen Strøm (51) til Smaalenenes Avis.

Hennes mor bor i Kirkegata omsorgsboliger i Askim i Indre Østfold. Etter at moren fikk hjerneslag i 2020, er hun avhengig av hjelp i hverdagen.

Sondre Stjern, leder for kjøkkendrift i Indre Østfold kommune, bekrefter at dessert ble fjernet fra tilbudet «middag til hjemmeboende» fra 1. januar 2026. Han mener at dette ikke er et problem.

– Helt ærlig, nei. Man kan kjøpe dessert i butikken eller skaffe det andre steder, som alt annet. Det er kun middagen vi leverer, svarer lederen til avisen.

Riskrem og rød saus

Strøm reagerte umiddelbart da hun fikk høre kjøkkensjefens svar.

– Vet du hva? Som medmenneske synes jeg det er vondt å høre. Alle kan ikke bare dra på butikken. Det er jo nettopp det som er problemet, sier hun.

Det var ikke bare Strøm som reagerte på avgjørelsen. I en ny sak skriver Smaalenenes Avis at det har vært så mye pågang i kommentarfeltet på Facebook at de så seg nødt til å stenge det.

Frps ordførerkandidat Gunnar Espelid er en av dem som har engasjert seg. Han kalte sammen styret til en hasteavgjørelse.

– Vi tok kontakt med Ronny Hansen på Rådhuset Café og Catering. Han bekreftet at han innenfor sitt budsjett kunne lage dessert til alle som skal bestille mat fra kommunens kjøkken på julaften. Vi i Indre Østfold Frp vil kjøre desserten ut, sier Espelid.

Kantinesjef Ronny Hansen bekreftet til avisen at han vil lage riskrem og rød saus.

Gir bort julekaker

Susann Johannessen i Askim sier hun vil spandere fire sorter julekaker til de eldre i Kirkegata omsorgsboliger og på Løkentunet. Hun har selv hatt en far som bodde der.

– Jeg ser jo at mange påpeker at det blir ordnet og kjøpt dessert, men jeg vil gjerne gi bort noen solide julekaker som virkelig er laget fra bunnen av, sier Johannessen til avisen.

Flere i kommentarfeltet til avisen har tilbudt seg å bake.

Ordningen med at kommunens kjøkken ikke selv produserer dessert ble politisk vedtatt i fjor, sier kommunens direktør for helse og mestring, Alice Reigstad. Hun understreker at ansatte, frivillige og pårørende uansett ikke ville latt beboerne sitte alene i de store høytidene uten dessert.

Hun forklarer at de hjemmeboende normalt handler all mat de trenger fra butikken, og at kommunen tilbyr middag som en tilleggstjeneste som kan kjøpes. Det er dette tilbudet desserten har blitt fjernet fra.

(©NTB)