Nyheter

Kugalskap i Lyngdal

Lyngdal har ei ku i byvåpenet, og ja, kommunen har bystatus. Mange har gjort seg morsomme på byens bekostning, men bykua er kjempepopulær, melder ordfører Ingunn Foss (H).

Publisert Sist oppdatert

Ordføreren får mange kumeldinger og gaver fra forskjellige folk.

- Jeg fortalte i et avisintervju at jeg var redd for kuer da jeg var liten. Det hendte etter at jeg var på blåbærtur og møtte på ei stor ku. Jeg ble så redd at jeg kastet fra meg spannet og la på sprang. Etter den historien hadde stått på trykk, ringte en dame fra Kristiansand og fortalte at hun hadde mareritt om å være fanget inne i ei ku, vandrende fra mage til mage. Jeg har også fått tilsendt en samling av 50 kufigurer som står her på kontoret, ler Foss.

Presten har forært henne en akvarell av ei ku, og i parken står ei bronseku og vifter med halen. Pinsen med kua i kommunevåpenet er etterspurt.

- Jeg har ikke vært ordfører i mer enn sju måneder, men har allerede fått ord på meg for å lide av kugalskap.

- Men hvorfor har dere ei ku i kommunevåpenet?

- Det er ei Lyngdalsku, en egen rase som er avlet fram her. Da man skulle bestemme motiv for byvåpenet, sto det mellom lyngblomsten og kua. Og kua vant.

Lyngdalskua eller lyngdalsfeet, som den ble kalt før, har betydd mye for næringsgrunnlaget i Lyngdal og omegn. Dette var gode melkekyr, men oksekalvene var noen villstyringer og ble som regel sendt rett til slakt.

Lyngdalskua var mest utbredt på 1800-tallet og fram til 1950. I dag er det ikke så mange dyr igjen.

Slagordet til Lyngdal heter «Vi vil - vi våger».

- Det er veldig betegnende for vår kommune. Her er det dugnadsånd og entusiasme, forteller ordføreren.

Slagordet ble til i samarbeid med næringslivet. Lyngdal er et ungt sted som vokste fram på begynnelsen av 1900-tallet, og handel har alltid vært viktig. Mange som kom tilbake fra Amerika, slo seg ned her.

- Her er det kremmerånd. Vi har misjonstradisjoner og er ikke redd for å kaste oss ut i nye ting. Blant annet har vi tatt på oss mange store arrangementer, som dyrskue, sommerdans og fotballturnering. Lille Lyngdal har også tort å investere i et badeland, og Sørlandsbadet er godt besøkt og går med overskudd.

- Vi er også alltid parate når noen vil etablere seg, og kjappe på byggesaksbehandling. Av og til er vi litt for kjappe for Fylkesmannen, så der prøver vi å dempe oss, sier Foss.

Powered by Labrador CMS