skolegudstjeneste
KrF vil pålegge kommunene å tilby skolegudstjeneste
KrF-leder Dag-Inge Ulstein mener alle kommuner bør legge til rette for skolegudstjenester før jul.
Ulstein reagerer kraftig på at Hamar kommune har sagt nei til gudstjeneste for skoleelever. Han mener alle skolebarn bør være til stede under julegudstjenestene.
– Hele fundamentet for landet og samfunnet vårt er så sterkt tuftet på den kristne kulturarven. Høytidene, jula og den formidlingen er en sterk og viktig del av det. Det er det ingen som har vondt av, sier Ulstein til Nationen.
KrF har fremmet forslag i Stortinget om å pålegge kommunene å tilby skolegudstjenester. Forslaget ble først omtalt av Aftenposten , men det er første gang KrF-lederen kommenterer saken.
Bakgrunnen er at skoleledelsen i Hamar kommune i år har valgt å droppe julegudstjeneste i regi av skolene. Det mener KrF-lederen er et tegn på at norske verdier er under press. Ulstein kaller også avgjørelsen i Hamar «tullete».
– Det er tullete når vi igjen må utfordre rundt julegudstjenester, sier KrF-lederen, og legger til:
– Jeg tror veldig mange er glad i de verdiene og kan være opptatt av røtter. Men vi må forstå hvilke verdier det er og hvilke røtter, og hele veien sikre at neste generasjon blir godt kjent med dem. Dette er et stort samfunnsansvar, mener Ulstein.
(©NTB)