Nyheter

Innkalt til krisemøte med statsministeren
Den historisk svake meningsmålingen til Arbeiderpartiet har skapt kraftig uro i partiet. Fredag ettermiddag skal alle Ap-ordførerne i landet i krisemøte med statsministeren.
I en meningsmåling fra Opinion fikk Ap bare 16,9 prosent oppslutning. Det er partiets verste måling etter krigen, og det har skapt stor uro internt i partiet.
Kommunal Rapport er kjent med at statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i dag har innkalt samtlige Ap-ordførere i landet til et felles krisemøte på Teams. Her ventes det at statsministeren får tydelige tilbakemeldinger om både årsak og løsning på de svake resultatene.
– Målingen er fullstendig krise, og hvis det ikke trykkes på rød knapp og forstår alvoret så kommer man aldri til å gjøre det, sier tidligere fylkesvaraordfører Sven Tore Løkslid (Ap) i Vestfold og Telemark fylkeskommune.
Vil bli lyttet til
Han deltar for øyeblikket på landsstyremøtet til KS, der han er nestleder. Han bekrefter at han i løpet av dagen skal delta på ordførermøtet sammen med statsministeren.
– Jeg er glad for at partiledelsen har hatt krisemøter, og at de har invitert alle ordførerne i partiet i dag, og der kommer det til å bli tydelige meldinger, sier Løkslid.
Statssekretær Tale Jordbakke (Ap) uttaler følgende om statsministerens møte med ordførerne.
– Partiledelsen har jevnlige møter med Ap-ordførerne for å drøfte saker og få innspill, og det er også hensikten med dette møtet, skriver hun i en e-post til Kommunal Rapport.
Løklids viktigste melding til partiledelsen er at man må ha følelsen av å bli lyttet til. Denne følelsen mener han at mange ikke sitter med for øyeblikket.
– Den følelsen mangler jeg og veldig mange andre ordførere akkurat nå. Man spiller inn, men man blir ikke lyttet til. Ap og Sp har 80 prosent av alle ordførerne i landet, og vi er en viktig lyttepost man ikke bruker godt nok, sier Løkslid.
Skal være brutalt ærlig
– Er dette en av årsakene til de svake meningsmålingene?
– Jeg tror det kan være en del av årsaken, og selvfølgelig forstår jeg at det med urolighet og krig i verden kan oppfattes som feil fokus å snakke om kommuneøkonomi eller ressurskrevende brukere. Men, det er dette som er nært oss i kommunene, og det er den hverdagen vi står i dag. Så her må det lyttes mer, sier Løkslid.
Han er glad for at partiledelsen har invitert til et felles møte med ordførerne.
– Vår gruppe i KS-styret vil be om et møte med partikontoret for å fortelle inn. Nå må vi være brutalt ærlige på hvordan vi opplever det, og det kommer vi til å være, sier Løkslid.
Løkslid vil ikke bruke styringsslitasje grunnet tøffe tider som en unnskyldende forklaring for de historisk svake meningsmålingene.
– Det er aldri populært å styre i krevende tider, men jeg er glad for at det ber Ap og Sp som styrer nå. Dette skal vi ikke bruke som unnskyldning, vi ønsker å styre. Da må vi styre i både solskinn og regnfulle dager, sier Løkslid.
– Egner seg ikke på trykk
Byrådsleder Raymond Johansen i Oslo deltok også på KS-møtet. Han er også sentralstyremedlem i Ap, og han erkjenner at meningsmålingene er dramatisk dårlige for partiet.
– Nå må vi snu alle steiner, og dette er at alvorlig varsku om at vi helt sikkert har utfordringer både når det gjelder kommunikasjon og politikk. Det må vi bare ta til etterretning, sier Johansen til Kommunal Rapport.

– Hva er årsaken til at partiet havnet i denne situasjonen?
– Jeg har både meninger og betraktninger om dette, men ikke alle disse egner seg på trykk. Det er krevende tider og vi har fått harde tilbakemeldinger fra velgerne, sier Johansen.
– Hva mener du er det viktigste for partiet nå?
– Det tar jeg internt, sier Johansen.