Nyheter

Frustrerte Nav-partnere

Både den statlige og kommunale partneren på Nav-kontorene er frustrerte. Men ingen av dem vil bryte samboerskapet.

Publisert Sist oppdatert

Spesialrådgiver Magne Hustad i KS har samme syn på Nav-partnerskapet som den tidligere britiske statsministeren Winston Churchill hadde på demokratiet.

– Det er den verste styringsformen vi har, nest etter alle andre styringsformer som er forsøkt gjennom tidene.

Hustad slår fast at det er frustrasjon rundt partnerskapet på begge sider.

– Vi ser en tendens til at når det er noe de ikke får til på statlig side, så har de behov for syndebukker. Da står partnerskapet lagelig til, sier han.

På kommunal side er det for tiden særlig stor frustrasjon over at staten reduserer sin bemanning ved Nav-kontorene. Stillingskuttene burde vært drøftet med den kommunale partneren på forhånd, mener KS, som tok opp dette i et brev til Arbeids- og velferdsdirektoratet i januar.

I brevet uttrykker KS forståelse for at Nav må tilpasse seg til de budsjettene Stortinget vedtar, men påpeker at partnerskapet må bygges på gjensidig tillit. KS er misfornøyd med at fylkesdirektørene i Nav vedtar stillingskutt for lokalkontorene uten først å drøfte dette med rådmennene i de berørte kommunene.

«Takk for sist»

I 2007 gikk daværende direktør for myndighetskontakt i KS, Bjørn Gudbjørgsrud, ut med knallhardt kritikk mot Nav-ledelsen i en lignende sak. «Staten hemmeligholder sentrale dokumenter og tar viktige beslutninger uten kommunene», fyrte han løs i Kommunal Rapport.

Årsaken var at Nav-ledelsen hadde vedtatt å etablere spesial- og forvaltningsenheter uten drøftinger med KS på forhånd. I dag er det Gudbjørgsrud som kjeft av KS.

– Vi tar positivt imot brevet fra KS. Det er også naturlig å diskutere dette på et møte vi skal ha med KS 15. februar, sier han.

Gudbjørgsrud understreker at det er Stortinget som vedtar Navs budsjettrammer, og at fylkesledernes handlingsrom er lite.

– Men det kan tenkes at vi skal ha møter med KS før endelig budsjett er vedtatt. Vi kan også ha forventninger om at fylkesdirektørene har en dialog med sine kommuner om konsekvensene for felles lokalkontor, sier han.

– Dobbel jobb

– Er partnerskapet liv laga?

– Partnerskapet er en utfordrende styringsmodell. Totalt sett synes jeg den er mer positiv enn negativ. Men om vi har funnet endelig modell, gjenstår å se. Det blir en politisk vurdering, sier han.

Han mener partnerskapsmodellen er aller mest krevende for lederne på de lokale Nav-kontorene, som har to styringslinjer og to tariffavtaler å forholde seg til.

Forsker Tone Alm Andreassen ved Arbeidsforskningsinstituttet (AFI) leder en forskningsgruppe som har fulgt 18 Nav-kontorer gjennom flere år. Også hun er bekymret for kontorlederne, som har en dobbelt lederjobb og er utsatt for stor belastning.

– De har en dobbelt lederjobb og er utsatt for stor belastning. Kommunene forventer at de skal delta i kommunale planprosesser, utviklingsprosesser og formannskapsmøter. Tilsvarende forventninger er det på statlig side, påpeker hun.

For å avlaste Nav-lederne, ser hun to alternativer: Enten at hvert Nav-kontor får både statlig og kommunal leder, eller at partnerskapsmøtene mellom Navs fylkesleder og rådmannen i større grad koordinerer virksomheten og avklarer hvilke krav som skal stilles til Nav-lederen.

Powered by Labrador CMS