Nyheter

Vil mørklegge landet

42 kommuner har hittil sagt ja til å slå av lyset i én time den 28. mars.

Publisert Sist oppdatert

Miljøorganisasjonen World Wide Fund For Nature Norge (WWF) mobiliserer nå på spreng for å få flere kommuner til å delta i den internasjonale «Slokk lyset»-aksjonen som startet i Sidney for to år siden.

- 371 byer i 35 land var med på kampanjen i fjor. I år var målet å få med 1.000 byer på verdensbasis. Nå er vi allerede oppe i 1.753 byer. Men vi håper enda flere kommuner vil bli med i aksjonen, slik KS har bedt dem om, sier kommunikasjonsrådgiver Jenny Kosberg Skagestad i (WWF) til Kommunal Rapport.

WWF håper at én million nordmenn skal slå av lyset den 28. mars.

- Det er bra at kommunene konkurrerer med hverandre om å være best til slå av lyset. I tillegg til selve lysslukkingen arrangerer de seminarer og andre aksjoner for å sette fokus på miljøarbeid, sier Skagestad.

Målet med aksjonen er å sende et signal til verdens ledere om at de må ta grep for å stoppe klimatrusselen.

Mørkt i Tromsø

I Norge har alle de store byene bortsett fra Fredrikstad sagt ja til å slå av lyset fra klokka 20.30 til 21.30. I Tromsø skal kommunen slå av lyset i rådhuset og i biblioteket, som er et glasshus på fem etasjer.

- Vi skal også slå av gatelyset på Tromsøya og delvis på fastlandet, sier miljørådgiver Wim Weber i Tromsø kommune.

Morsomt i mørke

Det er fort gjort å tro at Tromsø sparer penger på aksjonen, men paradoksalt nok blir den dyr.

- Vi søkte om 200.000 kroner, men fikk 20.000. Aksjonen koster penger fordi vi blant annet må slå av lysene manuelt, sier Weber.

Kommunen har også bedt innbyggerne i kommunen om å slå av lyset den aktuelle timen.

- Annonsene koster også penger. Men vi legger vekt på hvor artig det kan være å slå av lyset. Kanskje vi til og med kan øke innbyggertallet, spøker Weber.

Kommunen planlegger også å arrangere en konsert i sentrum i lys-slukkings-timen. Det vil blant annet Kristiansand og Stavanger også gjøre.

I tillegg til kommunene vil også Stortinget, Den norske Opera, postgirobygget og Oslo Plaza slå av sine lys.

Her er lista over norske kommuner som er med på aksjonen:

Oslo, Bergen, Trondheim, Tromsø, Stavanger, Kristiansand, Sandnes, Alta, Arendal, Bærum, Bø, Bømlo, Drammen, Eigersund, Fauske„ Gausdal, Gran, Harstad, Hitra, Jevnaker, Kragerø, Kristiansund, Kvinesdal, Lardal, Larvik, Lillehammer, Lunner, Lørenskog, Mandal„ Molde, Moss, Nannestad, Porsgrunn, Ringerike, Skedsmo, Skien, Søndre Land, Tolga, Voss, Vågan, Øystre Slidre Ås

Fylkeskommuner:

Akershus

Rogaland

Fylkesmannen i Oppland

Globalt:

1.672 byer/kommuner

55 hovedsteder

80 land

5.119 organisasjoner

17.128 bedrifter

Powered by Labrador CMS