Nyheter

Vil belønne naturvern

Staten bør gjøre det lønnsomt for kommunene å ta vare på naturmangfold, mener Naturvernforbundets leder.

Publisert Sist oppdatert

Lars Haltbrekken peker på at kommunene i dag tjener på inngrep i naturen.

– Utbygging av hytter og kraftverk gir sårt tiltrengte penger i slunkne kommunekasser. Men det er ingen systematisk belønning for å ta vare på naturen, sier han.

Haltbrekken mener derfor det er verdt å se på muligheten for å ta inn naturmangfold som et kriterium i kostnadsnøkkelen for kommunene.  

Miljøvernminister Erik Solheim (SV) vil ikke ta stilling til det konkrete forslaget, men synes ideen er god.

– Det er denne typen tankegang vi trenger. Den ligger også til grunn for det norske regnskogsprosjektet, hvor de får betalt for å bruke skogen på en miljøvennlig måte i stedet for å ødelegge den, sier Solheim.

Samme prinsipp gjelder også for kompensasjon når nasjonalparker og verneområder opprettes.

Postkort

I 2008 sendte Solheim postkort til alle landets ordførere, og oppfordret dem til å ta vare på hver sin truede art. Nå har bladet Natur & Miljø spurt kommunene hva de har gjort (se svar fra kommunene på forrige side).

47 prosent av kommunene har ikke iverksatt tiltak for å ta vare på sin art, 40 prosent har fulgt oppfordringen mens 13 prosent svarer at de allerede hadde gjort det.

Under halvparten av landets ordførere svarte på henvendelsen, og det er grunn til å tro at de fleste som ikke har svart er blant de mindre flinke på naturvern.

Både Haltbrekken og Solheim velger imidlertid å se positivt på resultatet.

– Nesten halvparten av kommunene har satt inn tiltak for sin art. Jeg synes det er oppløftende at såpass mange har gjort noe, sier Haltbrekken.

– Dette er ikke noe nederlag. Jeg ser det helt motsatt, veldig mange har faktisk gjort noe. La dem være forbilder og inspirasjon for andre. Dette er et stort skritt framover på et område hvor det ikke er blitt gjort så mye før, mener avsenderen av kortene.

Naturmangfoldsloven

Den nye naturmangfoldsloven er et godt verktøy for å ta vare på naturen i kommunene, men de må styrkes med flere stillinger, mener Haltbrekken.

– Når kommunene ikke lenger har dedikerte miljøvernledere, svekkes kompetansen og hensynet til miljø i arealplanleggingen. Skal kommunene få økt ansvar for naturforvaltning, slik flere partier ønsker, må det følge med kompetanse, advarer Haltbrekken.

– Loven er bare ett år gammel, så vi er helt i starten med bruken av den. Men den er et kjempeløft. Den flytter fokuset i naturforvaltningen fra øverst i fjellheimen til Oslo, Stavanger og andre steder der flest folk bor. Der er også naturen under sterkest press, sier Solheim.

I tillegg til regler om vern, inneholder loven regler om bærekraftig bruk av naturen som kommuner og andre offentlige myndigheter må rette seg etter. I høst skal det komme en første runde med forskrifter om prioriterte arter og utvalgte naturtyper. 

Powered by Labrador CMS