Nyheter
Tromsø får køavgift
Tromsø kommune innfører rushtidsavgift fra 2010. Vedtaket vekker kraftige reaksjoner.
Formannskapet i Tromsø vedtok mandag en omfattende klimaplan. I løpet av de neste årene skal kommunen gjennomføre en lang rekke tiltak for å redusere sine utslipp av klimagasser. Målet er at klimagassutslippene i Tromsø skal reduseres med 50 prosent i 2020 i forhold til 1990-nivå, skriver Nordlys.
Blant tiltakene er:
- Køpris/rushtidsavgift fra 2010.
- Bruk av fossil energi skal utfases innen 2020. Tromsø skal gjøre seg uavhengig av fossil energi.
- Kollektivtransport skal gis forrang på veinettet i kommunen.
- Kollektivandelen skal økes til 50 prosent innen 2018.
- Minimum 80 prosent av nye kjøretøyer solgt i 2018 skal være utslippsfrie eller klimanøytrale og uten piggdekk.
- Avfallsmengden per innbygger skal reduseres med minst 30 prosent innen 2015 og 40 prosent innen 2018.
- Papirbruken i kommunen skal reduseres med 20 prosent innen 2010.
- Nye boligfelt skal tilknyttes fjernvarmenett.
- Vanvittig
Den nye rushtidsavgiften vil koste bilistene i Tromsø dyrt. Ifølge lederen i miljøkomiteen, Tromsø Jonas Eilertsen (V), skal avgiften legges betydelig høyere enn prisen på en bussbillett. Målet er at det skal lønne seg å kjøre kollektivt fremfor med privatbil. Ifølge Eilertsen betyr det minst 30 kroner for hver passering. Det tilsier en ekstraregning på minst 10.000 kroner i året.
Dette vekker harme i deler av det politiske miljøet. Stortingsrepresentant for Troms Frp, Øyvind Korsberg, karakteriserer vedtaket som vanvittig og usolidarisk. Han peker på at Norge allerede ligger i verdenstoppen når det gjelder bensin- og dieselpriser.
- Det er et stort paradoks at mens privatbilister og næringsliv blir belastet med stadig høyere priser, tjener staten seg rikere og rikere når oljeprisen øker. De økte oljeprisene vil gi mer enn 100 milliarder kroner ekstra i statskassen i 2008, sier Korsberg til Nordlys.