Nyheter

Kritiserer Full City-beredskap

Statens forurensningstilsyn (SFT) kritiserer den kommunale beredskapen etter Full City-forliset utenfor Langesund i sommer.

Publisert Sist oppdatert

I en rapport som nå er offentliggjort har SFT kontrollert de interkommunale utvalgene mot akutt forurensning (IAU) i Telemark og Vestfold.

– Våre kontroller viser at IUA Telemark og IUA Vestfold ikke fulgte sine egne beredskapsplaner i oppstartsfasen. Dette forsinket igangsetting av tiltakene. Vi mener dette likevel fikk små konsekvenser fordi det dårlige været gjorde det problematisk å legge ut oljelenser, sier avdelingsdirektør Signe Nåmdal i SFT i en pressemelding.

Undersøkelsen gjelder kommunenes håndtering av den første fasen av oljevernaksjonen etter at Full City grunnstøtte i juli. Bunkersolje fra skipet griset til store deler av kysten i Telemark og deler av kysten i Vestfold og Aust-Agder. Kystverket har bedt en tredjepart om å evaluere den statlige aksjonen.

Full gjennomgang

SFT pålegger IUA i Telemark og Vestfold å rette opp avvikene som ble oppdaget under tilsynet. De må ha en full gjennomgang av egen beredskapsplan, rutiner for oppdatering og øvelser.

– Vi mener at den interkommunale beredskapen mot akutt forurensning må styrkes. Sammen med IUA-ene og Kystverket vil vi finne ut om det er grunn til å endre beredskapskravene. Vi vil ha tett oppfølging av hvordan dette følges opp, sier Nåmdal i SFT.

Kommunene samarbeider om den praktiske beredskapen mot forurensning i 34 interkommunale utvalg mot akutt forurensning (IUA).

Beredskapen skal bygge på en miljørisikoanalyse og konkretiseres i en beredskapsplan for hver region. SFT kontrollerer jevnlig IUA-ene, men dette er første gang de har et tilsyn i etterkant av en faktisk aksjon.

Powered by Labrador CMS