Nyheter
1 av 6 har ikke kartlagt PCB
En av de farligste miljøgiftene, PCB, er fortsatt ikke kartlagt i én av seks kontrollerte kommuner. SFT er ikke fornøyd før alle PCB-holdige produkter er forsvunnet.
PCB er brukt i lysarmatur fra før 1980-tallet og forseglingslim i flere typer isolerruter fra 1965 og ti år framover.
I 2000 fikk kommunene frist til å kartlegge og legge en plan for utfasing av PCB-kondensatorer i lysarmaturer innen 1. januar 2005. Mange av kommunene klarte ikke å holde denne, og ny frist er satt til 1. januar 2008.
En landsomfattende kontroll i vår, viser at flere kommuner begynner å få dårlig tid: Hver sjette kommune har ikke kartlagt PCB-holdige produkter, og hver fjerde kommune har ikke en plan for hvordan man skal kvitte seg med miljøgiften.
- Selv om vi mangler resultater fra fire fylker, tyder resultatene på at vi kan si at situasjonen i år er den samme som i fjor. Det er vi ikke fornøyd med. Men sammenligner vi resultatet med 2005, ser vi at brorparten av kommunene er godt igang eller allerede ferdige, sier Qno Lundkvist i Statens Forurensingstilsyn (SFT).
Han tror mangel på penger og kunnskap er årsakene til at det går så treigt med å få fjerne PCB.
- Dette kan spesielt gjelde i små kommuner eller kommuner som står i ROBEK- registeret.
Lundkvist sier videre at SFT ikke er fornøyd før alle kommuner har kartlagt og lagt en plan på hvordan de skal kvitte seg med PCB.