Debatt
Digitale norskkurs fra kriseløsning til varig mulighet
Digitale norskkurs har vist seg nyttige for mange kommuner, og ordningen kan videreutvikles til et varig supplement i norskopplæringen.
Meninger i debattinnlegg står for skribentens regning
Digitale norskkurs ble etablert av Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) i 2024, som en nasjonal kriseløsning da rekordmange ukrainske flyktninger kom til Norge.
Nå har Proba samfunnsanalyse evaluert tilbudet på oppdrag fra oss. Evalueringen viser at digitale kurs har gjort det mulig å gi opplæring til flere, uansett hvor de bor. Deltakerne får dessuten større frihet til å kombinere læring med arbeid og andre aktiviteter.
Dette er viktige funn og et tydelig argument for å videreutvikle digitale løsninger.
Skal kommunene lykkes med norskopplæring, må de legge til rette for fleksibel opplæring av god kvalitet.
Et sentralt funn er at det nasjonale tilbudet har senket terskelen for kommunene til å ta i bruk digitale kurs. Tilbudet har også gitt økt kapasitet og fleksibilitet.
Samtidig peker Proba på klare begrensninger. Når én hovedleverandør dominerer tilbudet, opplever kommunene å få færre valg. Det kan gå ut over både kvalitet og utvikling. Det er tydelig at kommunene ønsker økt valgfrihet.
Vi anbefaler derfor å endre dagens ordning når rammeavtalene utløper. I stedet for én hovedleverandør foreslår vi å legge til rette for et bredere tilbud. Med flere aktører som har god erfaring med digital opplæring, både kommunale og private, står vi bedre rustet dersom Norge igjen skulle oppleve en rask økning i antall flyktninger på kort tid.
Denne kunnskapen er også relevant for fremtidig beredskap. Norsk institutt for by- og regionforskning (NIBR) utreder nå fremtidig beredskap for kvalifisering av flyktninger. Vi ser fram til å sette oss inn i alternativene og anbefalingene fra dem.
Proba-evalueringen viser at digitale norskkurs kan være relevant også for andre grupper av innvandrere som har behov for å lære norsk. Dette kan særlig bli aktuelt hvis arbeidsinnvandrere og deres familier får rett til norskopplæring, slik flertallet i arbeidsinnvandrerutvalget foreslo i 2022.
Digitale kurs passer ikke for alle, men for deltakere som har forutsetninger for og ønske om å delta digitalt, bør dette være et reelt alternativ.
Skal kommunene lykkes med norskopplæring, må de legge til rette for fleksibel opplæring av god kvalitet. Digitale kurs er et viktig verktøy i denne sammenhengen, men forutsetter tydelige krav og god oppfølging.
Opplæringen må gjennomføres i tråd med kravene til norskopplæring etter integreringsloven, og skal være lærerstyrt.
Ett av de mest bekymringsfulle funnene fra Proba, er at kurstypen som forutsetter bruk av egen lærer fra kommunen, i mange tilfeller er blitt gjennomført uten lærer eller med mangelfull oppfølging av lærer.
Når slike kurs i realiteten blir selvstudium for deltakerne, oppfyller de ikke kravene til opplæring etter loven. Dette kan ikke aksepteres.
Skal digitale norskkurs holde høy kvalitet, må både lærere, ledere og deltakere få god informasjon og veiledning om hva digital opplæring innebærer og hvilke krav som gjelder. Dette er et ansvar vi i HK-dir vil fortsette å bidra til.